Kofshët e pulës të pjekura në furrë me verë dhe salcë qepë

Kofshët e pulës të pjekura në furrë me verë dhe salcë qepë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Të skuqura lehtë, ato shijojnë thjesht të shijshme pas gatimit me një salcë qepë-verë. Një nuancë e aromës delikate të rozmarinës i jep gjellës një prekje të mrekullueshme. Shërbyer me një pjatë anësore të preferuar, kjo pulë është një vakt i mrekullueshëm si për drekë ashtu edhe për darkë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kofshët e pulës të pjekura në furrë me verë dhe salcë qepë
Kofshët e pulës të pjekura në furrë me verë dhe salcë qepë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Të skuqura lehtë, ato shijojnë thjesht të shijshme pas gatimit me një salcë qepë-verë. Një nuancë e aromës delikate të rozmarinës i jep gjellës një prekje të mrekullueshme. Shërbyer me një pjatë anësore të preferuar, kjo pulë është një vakt i mrekullueshëm si për drekë ashtu edhe për darkë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: gatim, pjekje | Menu: enët me mish | Kuzhina: Kuzhina gjermane

Përbërës

 • 5-6 kofshët e pulës
 • Kripë, për shije
 • Piper i zi, për shije
 • Erëza shpendësh, për shije
 • 4-5 lugë miell
 • 1 lugë gjelle gjalpë, ose vaj vegjetal
 • 3-4 qepë
 • 3 thelpinj hudhra
 • 360 ml verë e bardhë, e thatë
 • 2 lugë mustardë Dijon
 • 1-2 degë rozmarinë
 • 120 ml lëng pule
 • lëng limoni, sipas shijes

Udhëzime

 1. Shpëlajini dhe thajini kofshët e pulës.
 2. Rrëzojini me kripë dhe piper.
 3. Spërkateni me erëzat dhe lyejini me miell.
 4. Ngrohni vajin në një tigan mbi nxehtësinë mesatare.
 5. Vendosni kofshët e pulës , me anë të lëkurës poshtë .
 6. Skuqini mishin për 8 deri në 10 minuta.
 7. Kthejeni dhe gatuajeni edhe 3 deri në 5 minuta.
 8. Hiqni pulën dhe vendoseni në një tavë.
 9. Ulni zjarrin në mesatare.
 10. Shto qepët e grira në Saut në të njëjtin tigan për 5-6 minuta.
 11. Shto hudhrën e grirë.
 12. I ziejmë perimet edhe për 30 sekonda.
 13. Verën e hedhim në tigan.
 14. I ziejmë për 3- 5 minuta duke i trazuar.
 15. Mustardë, rozmarinë dhe shtoni lëngun.
 16. Lëreni të vlojë. pule ne tepsi.
 17. Lërini kofshët e pulës për 25-30 minuta Piqini në 180°C.
 18. Kofshët e pulës spërkatini lehtë me Zit Spërkateni me lëng limoni.

Vegla

 • dërrasë prerës
 • thikë
 • tavë enës
 • tavë