Koktej alkoolik “Mint Julep” me uiski bourbon

Koktej alkoolik "Mint Julep" me uiski bourbon

Porcione: 1 persona | Koha e përgatitjes: 5 minuta

Torta dhe mentja aromatike harmonizohen në mënyrë perfekte me njëra-tjetrën. Kokteji Mint Julep është perfekt për një natë elegante.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Koktej alkoolik "Mint Julep" me uiski bourbon
Koktej alkoolik "Mint Julep" me uiski bourbon

Porcione: 1 persona | Koha e përgatitjes: 5 minuta

Torta dhe mentja aromatike harmonizohen në mënyrë perfekte me njëra-tjetrën. Kokteji Mint Julep është perfekt për një natë elegante.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Pije alkolike | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 4-5 gjethe nenexhiku, për zbukurim
 • 2 kubikë sheqeri
 • 70 ml uiski bourbon
 • Akull i grimcuar, sipas shijes

Udhëzime

 1. Hidhni nenexhikun dhe sheqerin në një gotë.
 2. Përziejini me një shtypës për të çliruar aromën.
 3. Hidhni uiski bourbon.
 4. Shtoni akullin e grimcuar.
 5. Zbukuroni koktejin me nenexhik dhe shërbejeni të ftohtë menjëherë .

Vegla

 • Pestles
 • Wisky Glasses