Koktej ekzotik Mai Tai me lëng ananasi dhe rum

Koktej ekzotik Mai Tai me lëng ananasi dhe rum

Porcione: 1 persona | Koha e përgatitjes: 5 minuta

Mai Tai është një pije ekzotike rumi që ka shije freskuese tropikale. Përzierja ekzotike ka një shije të ëmbël për shkak të lëngut të ananasit dhe shurupit të bajameve, me një hidhësi të lehtë dhe një nuancë të qartë bajamesh dhe frutash.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Koktej ekzotik Mai Tai me lëng ananasi dhe rum
Koktej ekzotik Mai Tai me lëng ananasi dhe rum

Porcione: 1 persona | Koha e përgatitjes: 5 minuta

Mai Tai është një pije ekzotike rumi që ka shije freskuese tropikale. Përzierja ekzotike ka një shije të ëmbël për shkak të lëngut të ananasit dhe shurupit të bajameve, me një hidhësi të lehtë dhe një nuancë të qartë bajamesh dhe frutash.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Pije alkolike | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 45 ml rum i bardhë
 • 25 ml Cointreau
 • 25 ml lëng gëlqereje
 • 50 ml lëng ananasi
 • 15 ml shurup bajame
 • 15 ml rum kafe
 • 1 fetë ananasi
 • 1 koktej qershi

Udhëzime

 1. Tundni fuqishëm akullin e grimcuar.
 2. Shtoni rumin, Cointreau, lëngun e limonit, lëngun e ananasit dhe shurupin e bajameve.
 3. Përziejini së bashku për 20-30 sekonda.
 4. Hidhni koktejin në një gotë
 5. Hidhni rumin e errët me kujdes.
 6. Mai Tai Zbukuroni koktejin me një fetë ananasi dhe qershi.

Në vend të akullit të grimcuar mund të përdoren edhe kuba akulli.

Vegla

 • shaker koktej
 • gotë koktej