Koktej pa alkool me portokall dhe shege

Koktej pa alkool me portokall dhe shege

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Ky koktej pa alkool me lëng portokalli të saposhtrydhur dhe lëng shege ka shije frute dhe freskuese. Kokteji përgatitet lehtë dhe shpejt dhe është i përshtatshëm për çdo festë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Koktej pa alkool me portokall dhe shege
Koktej pa alkool me portokall dhe shege

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Ky koktej pa alkool me lëng portokalli të saposhtrydhur dhe lëng shege ka shije frute dhe freskuese. Kokteji përgatitet lehtë dhe shpejt dhe është i përshtatshëm për çdo festë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Pije te lehta | Kuzhina: Receta spanjolle

Përbërës

 • 4 portokall
 • 1 shegë
 • sheqer kaf, për garniturë
 • shkopin e kanellës, për servirje

Udhëzime

 1. Gjysmën e portokalleve, lërini mënjanë 2 feta për zbukurim.
 2. Shtypni lëngun e portokallit.
 3. Prisni edhe shegën, lërini mënjanë disa kokrra për garniturë.
 4. Lëng pjesën tjetër të frutave duke hequr kokrrat .
 5. Të dy lëngjet i përziejmë mirë dhe i ftohim.
 6. Zbukurojmë buzën e gotës me sheqer kaf.
 7. Koktejin e ftohur e derdhim në gotë.
 8. Shërbejmë të zbukuruar me disa kokrra shege, një fetë portokalli dhe një shkop kanelle .

Vegla

 • thikë
 • shtrydhëse frutash e perimesh
 • gotë