Koktej pikant me vodka, mandarina dhe xhenxhefil

Koktej pikant me vodka

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

Ky koktej ka një aromë shumë të qartë mandarine. Me xhenxhefil dhe vodka, merr një notë pikante dhe pak të hidhur dhe përshtatet në mënyrë të përkryer me humorin e dimrit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Koktej pikant me vodka
Koktej pikant me vodka

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

Ky koktej ka një aromë shumë të qartë mandarine. Me xhenxhefil dhe vodka, merr një notë pikante dhe pak të hidhur dhe përshtatet në mënyrë të përkryer me humorin e dimrit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Karaibe | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Pije alkolike | Kuzhina: Receta kubane

Përbërës

 • 8 mandarina, të padepiluara
 • 1 copë xhenxhefil
 • 50 g sheqer
 • 360 ml vodka
 • kuba akulli, sipas shijes

Udhëzime

 1. Prisni 3 mandarina të paqëruara në copa të vogla.
 2. Shtypni 180 ml lëng nga fruti i mbetur.
 3. Xhenxhefilin e qëruar e grini imët, mjafton rreth një lugë.
 4. Vendosni copat e mandarinës, xhenxhefilin dhe sheqerin. gjashtë gota Shpërndani.
 5. Thërrmoni me shtypës ose lugë druri.
 6. Në çdo gotë shtoni 30 ml lëng mandarine, 60 ml vodka dhe kuba akulli.
 7. Trazoni mirë koktejin dhe shërbejeni menjëherë.

Vegla

 • thikë
 • shtypi agrume
 • gota kokteji
 • pestle koktej