Komposto aromatike me mollë me kanellë, karafil dhe anise

Komposto aromatike me mollë me kanellë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Mund ta përgatisni lehtësisht vetë aromatiken në vetëm disa hapa. Kanella, anise dhe karafili ofrojnë një notë të shkëlqyeshme pikante.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Komposto aromatike me mollë me kanellë
Komposto aromatike me mollë me kanellë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Mund ta përgatisni lehtësisht vetë aromatiken në vetëm disa hapa. Kanella, anise dhe karafili ofrojnë një notë të shkëlqyeshme pikante.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Pije te lehta | Kuzhina: Kuzhina gjermane

Përbërës

 • 1 500 ml ujë
 • 300 g sheqer
 • ½ anise yll
 • 3 karafil
 • ½ shkop kanelle
 • 1 200 g mollë
 • 1 pikë acid citrik
 • ½ limon

Udhëzime

 1. Vendosim sheqerin dhe erëzat në një tenxhere me ujë të vluar dhe i ziejmë për 5 minuta.
 2. Mollët i presim në kubikë të ashpër.
 3. Shirupit të vluar i shtojmë mollët dhe acidin citrik.
 4. Pasi ziejmë sërish, ziejmë për 2-3 minuta .
 5. Përdorni një lugë të prerë për t’i vendosur mollët në kavanoza të pastra.
 6. Shitoni limonin e prerë në feta në shurupin e zierjes dhe lëreni të ziejë për 5 minuta pasi të vlojë.
 7. Hidhni shurupin në kavanozin e frutave dhe komposto me mollën e mbulojmë me kapak.

Vegla

 • tenxhere
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • skimer
 • kavanoza