Komposto aromatike me mollë, rrush dhe ujë

Komposto aromatike me mollë

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Tepër aromatike, të ëmbla dhe të shijshme – të ziera me sheqer, frutat e verës mund të shijohen edhe në dimër! Frutat nga komposto mund të hahen edhe si ëmbëlsirë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Komposto aromatike me mollë
Komposto aromatike me mollë

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Tepër aromatike, të ëmbla dhe të shijshme – të ziera me sheqer, frutat e verës mund të shijohen edhe në dimër! Frutat nga komposto mund të hahen edhe si ëmbëlsirë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Pije te lehta | Kuzhina: Receta ukrainase

Përbërës

 • 400 g mollë
 • 350-400 g rrush
 • 2500 ml ujë
 • 300 g sheqer
 • ½ lugë çaji acid citrik

Udhëzime

 1. Mollët i lani, i thërrmoni dhe i prisni në copa.
 2. Rrushin e lani dhe e hiqni nga bishtat.
 3. Zieni ujin në një kazan.
 4. Frutin i vendosni në një ose më shumë gota të sterilizuara dhe i hidhni të vluar ujë mbi to.
 5. Gotat Mbulojeni me kapak dhe lëreni të qëndrojë përafërsisht 15-20 minuta.
 6. Më pas hidhni me kujdes ujin në një tenxhere.
 7. Shtoni sheqerin dhe acidin citrik dhe lëreni të vlojë.
 8. Pasi komposto të ketë zier, ziej përafërsisht 3-4 minuta .
 9. Më pas hedhim përsëri shurupin në kavanoza mbi fruta dhe mbyllim fort.
 10. Në fund kthejmë përmbys kavanozët me kompostën e mollës dhe i mbështjellim në një batanije për tu ftohur.

Me këto sasi mund të bëni ose një kavanoz me tre litra ose disa kavanoza më të vegjël.

Vegla

 • Kizan
 • Kavanoza të vulosura, të sterilizuara
 • Enxhere gatimi