Kopuj pule pikante të mbështjella me proshutë dhe salcë BBQ

Kopuj pule pikante të mbështjella me proshutë dhe salcë BBQ

Porcione: 3 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Në këtë recetë të thjeshtë, kopat e pulës lyhen me salcë BBQ, mbështillen me feta proshutë dhe piqen në furrë. Proshuta siguron një shtresë krokante dhe pulë me lëng. Salca BBQ i jep mishit një shije pikante dhe të paharrueshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kopuj pule pikante të mbështjella me proshutë dhe salcë BBQ
Kopuj pule pikante të mbështjella me proshutë dhe salcë BBQ

Porcione: 3 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Në këtë recetë të thjeshtë, kopat e pulës lyhen me salcë BBQ, mbështillen me feta proshutë dhe piqen në furrë. Proshuta siguron një shtresë krokante dhe pulë me lëng. Salca BBQ i jep mishit një shije pikante dhe të paharrueshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Piqem | Menu: Pjata kryesore, Pjata me mish | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 6 shkopinj pule
 • 2 lugë gjelle salcë BBQ
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes
 • 6 feta proshutë

Udhëzime

 1. Ngrohni furrën në 180°C/350°F/180°C/350°F.
 2. Shpëlajini kofshët e pulës, thajini dhe hiqni lëkurën.
 3. Gërrni majën e kockës të pastër me një të mprehtë knife.
 4. Lyejini kofshët e pulës me salcën BBQ.
 5. Spërkatni me kripë dhe piper të gjithë dhe mbështillni secilën me nga 1 fetë proshutë.
 6. Vendosni këmbët në një tavë. furre ne 180°C derisa te marrin ngjyre kafe te lehte dhe krokante.

Shërbejeni ketchup domate ose një salcë domate pikante me këmbët e pulës të mbështjellë me proshutë.

Vegla

 • lugë gjelle
 • tas
 • furçë ngjitëse
 • thikë
 • tavë