Kos me kuark, mango, fara chia dhe arra

Kos me kuark

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Ju mund ta shijoni këtë kos me kuark, fara chia dhe mango për mëngjes ose si ëmbëlsirë. Shija e kosit është shumë e lehtë dhe jo shumë e ëmbël. Arrat e bëjnë kosin krokant dhe mango e verdhë nga dielli e bën atë të shijojë ëmbël dhe fruta.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kos me kuark
Kos me kuark

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Ju mund ta shijoni këtë kos me kuark, fara chia dhe mango për mëngjes ose si ëmbëlsirë. Shija e kosit është shumë e lehtë dhe jo shumë e ëmbël. Arrat e bëjnë kosin krokant dhe mango e verdhë nga dielli e bën atë të shijojë ëmbël dhe fruta.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 400 g kos, kos natyral
 • 300 g kuark, kuark me pak yndyrë
 • 2 lugë fara chia
 • 2 lugë gjelle mjaltë
 • 140 g arra, të copëtuara
 • 1 mango
 • 2 lugë gjelle petë bajame
 • rozmarinë, per zbukurim
 • balsam limoni, per zbukurim

Udhëzime

 1. Vendosni kosin në një enë me kuark.
 2. Shtoni farat chia dhe mjaltin.
 3. Trazisni gjithçka derisa të bëhet kremoze dhe hidhni 2-3 lugë nga kremi i kosit në 4 gota.
 4. Shpërndani 2 lugë arra mbi secilin.
 5. Shtresë sipër 1 lugë gjelle krem kos.
 6. Preni mangon përtej bërthamës nga të dyja anët. Pritini mishin e të dy gjysmave në kubikë.
 7. Vendosni copat e mangos mbi kremin e kosit.
 8. Vendosni gotat në frigorifer për 1 orë.
 9. Spërkateni me petë bajame.
 10. Zbukuroni me rozmarinë dhe balsam limoni, nëse e dëshiruar.

Sipas dëshirës, manaferrat ose frutat e tjera mund të kombinohen me mango!

Vegla

 • tas
 • hisk
 • lugë
 • gota ëmbëlsire
 • thikë