Koteleta të thjeshta gjeldeti me karota dhe feta

Koteleta të thjeshta gjeldeti me karota dhe feta

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 23 minuta

Këto kotele janë të lëngshme, të buta dhe shumë të buta. E servirur me një pjatë anësore ose një salcë të preferuar, të gjithë do ta vlerësojnë eskalopin e gjelit të detit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Koteleta të thjeshta gjeldeti me karota dhe feta
Koteleta të thjeshta gjeldeti me karota dhe feta

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 23 minuta

Këto kotele janë të lëngshme, të buta dhe shumë të buta. E servirur me një pjatë anësore ose një salcë të preferuar, të gjithë do ta vlerësojnë eskalopin e gjelit të detit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 700-800 g gjeldeti i bluar
 • 1 vezë
 • 1 karotë
 • 1-2 degë barishte
 • 50 g thërrime buke
 • 100 g djathë feta
 • kripë, për shije
 • piper i zi, për shije
 • 2 lugë vaj vegjetal

Udhëzime

 1. Qëroni dhe grijeni karrotën.
 2. Prisni barishtet.
 3. Përzieni mishin e grirë me vezën, karotën, barishtet dhe thërrimet e bukës në një enë.
 4. Shtoni fetën e grirë, kripë dhe piper dhe përzieni sërish.
 5. Nga përzierja e mishit të grirë formoni eskalope të vogla.
 6. Nxehni vajin në një tigan në zjarr mesatar.
 7. Vendosni eskalopën në të dhe skuqeni për rreth 4-5 minuta derisa të marrë ngjyrë kafe.
 8. Më pas kthejeni dhe gatuajeni nën kapak per te njejten kohe.
 9. Eskalope gjeldeti me karota dhe feta me nje Serviret si pjate e perditshme ose salce.

Vegla

 • qëruese
 • rende
 • tas
 • tavë