Krahë pule aromatike gjeldeti me erëza në furrë

Krahë pule aromatike gjeldeti me erëza në furrë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 85 minuta

Përgatitja është shumë e thjeshtë, pjesa tjetër bëhet në furrë. Mishi ka erë shumë aromatike dhe ka një shije veçanërisht të butë dhe të butë. Çdo pjatë anësore dhe sigurisht një sallatë e shijshme e freskët i shkon shumë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Krahë pule aromatike gjeldeti me erëza në furrë
Krahë pule aromatike gjeldeti me erëza në furrë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 85 minuta

Përgatitja është shumë e thjeshtë, pjesa tjetër bëhet në furrë. Mishi ka erë shumë aromatike dhe ka një shije veçanërisht të butë dhe të butë. Çdo pjatë anësore dhe sigurisht një sallatë e shijshme e freskët i shkon shumë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta malteze

Përbërës

 • 5-6 krahë gjeli
 • ⅔ lugë kripë
 • ½ lugë piper i zi
 • 1 lugë hudhër pluhur
 • ⅔ lugë erëza me erëza shpendësh
 • 1 gjethe dafine
 • 2-3 kokrra piper
 • 300-350 ml ujë

Udhëzime

 1. Shpëlajini krahët nën ujë të rrjedhshëm, thajini dhe vendosini në një tavë.
 2. Kripë dhe piper, spërkatini me pluhur hudhre dhe erëza shpendësh dhe përziejini.
 3. Shtoni gjethe dafine dhe kokrra piper, më pas derdhni ujë të ngrohtë dhe mbulojeni plotësisht me letër alumini.
 4. Pjeqini krahët e pulës në furrë përafërsisht 45-60 minuta në 180°C.
 5. Më pas hiqni letrën e aluminit dhe piqini edhe për 10-15 minuta derisa pula të fillojë të marrë ngjyrë.

Vegla

 • tavë
 • fletë alumini