Krak deti i pjekur me limon, qepë dhe barishte të freskëta

Krak deti i pjekur me limon

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Kjo recetë përdor limon dhe shumë barishte të freskëta për t’u pjekur në furrë. Peshku ka shije tepër të shijshme dhe është krokant nga jashtë dhe shumë i butë nga brenda. Pjesa më e mirë është se kjo pjatë përgatitet shumë lehtë dhe shumë shpejt. Mund të përgatisni patatet rozmarinë si pjatë anësore në furrë në të njëjtën kohë me peshkun.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Krak deti i pjekur me limon
Krak deti i pjekur me limon

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Kjo recetë përdor limon dhe shumë barishte të freskëta për t’u pjekur në furrë. Peshku ka shije tepër të shijshme dhe është krokant nga jashtë dhe shumë i butë nga brenda. Pjesa më e mirë është se kjo pjatë përgatitet shumë lehtë dhe shumë shpejt. Mund të përgatisni patatet rozmarinë si pjatë anësore në furrë në të njëjtën kohë me peshkun.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Piqem | Menu: enët e peshkut | Kuzhina: Receta polake

Përbërës

 • 1 krupë deti
 • 1 qepë, e vogël
 • 2-3 degë majdanoz
 • ⅓ lugë kripë
 • piper i zi, sipas shijes
 • Erëza peshku, sipas shijes
 • 1-2 feta limoni
 • 1 lugë ulliri vaj

Udhëzime

 1. Pastroni, zorrët, peshqitni dhe lani mirë krupën nën ujë të rrjedhshëm.
 2. Më pas thajeni.
 3. Qëroni qepën dhe priteni në gjysmë unaza.
 4. Lajeni majdanozin, shkundeni dhe e prisni imët.
 5. 2 /3 e qepëve Vendoseni në një copë letër alumini.
 6. Fërkojeni brendësinë dhe jashtmin e krepës me kripë, piper dhe erëza.
 7. Vendosni mbi qepët.
 8. Vendosni qepët e mbetura, majdanozin e grirë dhe 1- 2 feta limoni ne zgavren e barkut.
 9. Peshkun e lyejme me pak vaj ulliri.
 10. Mbulojeni me leter alumini.
 11. Pjekim krapaten ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 15-20 minuta.
 12. Hapni letren e aluminit dhe piqeni peshkun edhe per 10 minuta derisa te behet krokant dhe te marre ngjyre te arte.

Patatet me rozmarinë, kuarku barishtor ose majoneza e shafranit shkojnë mirë me krapin e detit të pjekur.

Vegla

 • dërrasë prerës
 • thikë
 • lugë çaji
 • fletë alumini