Krap krucian me bukë pikante i skuqur në vaj

Krap krucian me bukë pikante i skuqur në vaj

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Shumë e thjeshtë dhe e lehtë për t’u përgatitur, ajo është e skuqur vetëm në këtë recetë. Megjithatë, krucët e skuqur janë jashtëzakonisht lëng dhe krokantë nga jashtë, me ose pa një pjatë anësore, një vakt i mrekullueshëm dhe i shijshëm për çdo dashnor të peshkut.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Krap krucian me bukë pikante i skuqur në vaj
Krap krucian me bukë pikante i skuqur në vaj

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Shumë e thjeshtë dhe e lehtë për t’u përgatitur, ajo është e skuqur vetëm në këtë recetë. Megjithatë, krucët e skuqur janë jashtëzakonisht lëng dhe krokantë nga jashtë, me ose pa një pjatë anësore, një vakt i mrekullueshëm dhe i shijshëm për çdo dashnor të peshkut.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: enët e peshkut | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 1 kg karp krucian
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes
 • 120 g miell
 • 50 ml vaj vegjetal

Udhëzime

 1. Qëroni dhe nxirrni peshkun duke hequr kokat dhe bishtin.
 2. Bëni prerje të thella në të dyja anët me thikë.
 3. Kripë dhe piper krapin e kryqit brenda dhe jashtë.
 4. Më pas pudroseni me miell.
 5. Gatijeni vaj vegjetal në një tigan Nxehni.
 6. Skuqini krucët e pjekur me bukë në zjarr të fortë për 7-8 minuta nga secila anë derisa të marrin ngjyrë të artë.
 7. Zbukuroni krucët e skuqur me barishte të freskëta.

Vegla

 • thikë
 • tigan