Krem brulee delikate me kunguj, krem dhe kanellë

Krem brulee delikate me kunguj

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 110 minuta

Kanella pikante dhe pureja e butë e kungujve sjellin një aromë vërtet vjeshtore në këtë ëmbëlsirë klasike franceze. Nëse dëshironi të provoni një ëmbëlsirë interesante dhe tepër të shijshme, duhet ta provoni patjetër këtë recetë krem brulee me kungull.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Krem brulee delikate me kunguj
Krem brulee delikate me kunguj

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 110 minuta

Kanella pikante dhe pureja e butë e kungujve sjellin një aromë vërtet vjeshtore në këtë ëmbëlsirë klasike franceze. Nëse dëshironi të provoni një ëmbëlsirë interesante dhe tepër të shijshme, duhet ta provoni patjetër këtë recetë krem brulee me kungull.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Flambé, Piqe | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta franceze

Përbërës

 • 500g kungull, të qëruar
 • 3 të verdha veze, të mëdha
 • 100g sheqer, + ekstra për spërkatje
 • 400ml krem
 • ¼ lugë kanellë

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 180°C.
 2. Tavën e pjekjes e shtroni me letër pjekjeje.
 3. Prisni përafërsisht kungullin dhe vendoseni në një tepsi.
 4. Pjekim frutat për 45-50 minuta derisa të zbuten.
 5. Më pas hiqini dhe lërini të ftohen.
 6. Vendosni copat e kungullit në një enë dhe përziejini derisa të jenë të lëmuara me një blender dore.
 7. Peshoni 230 g pure të kungullit dhe rrihni me mikser.
 8. Ulni temperaturën e furrës në 150°C.
 9. Në një enë përziejmë të verdhat e vezëve dhe sheqerin me Rrahjen deri sa të bëhet një masë homogjene.
 10. Lëmë kremin të vlojë duke e trazuar.
 11. Më pas hidhet në masë të hollë në masën e të verdhës së vezëve duke e përzier vazhdimisht. përmes një sitë të imët.
 12. Shtoni purenë e kungullit dhe kanellën dhe përziejeni derisa të bëhet një masë homogjene.
 13. Vendosni kremin në 8 enë të vogla të papërshkueshme nga furra.
 14. Hidhni ujin e vluar në një tepsi të thellë.
 15. Vendosni enët duke lënë ujin për të arritur në qendër të enës.
 16. Pjekim në furrë për 35-40 minuta piqem.
 17. Më pas nxjerrim dhe mbushim lëreni të ftohet vazhdimisht.
 18. Spërkateni me një shtresë të hollë sheqeri përpara se ta servirni.
 19. Fjakni sheqerin me zjarr ose vendoseni në furrë të parangrohur mirë me funksion grill për 2 deri në 3 minuta.
 20. Creme brulee me kungull shërbejeni menjëherë .

Vegla

 • Fletë pjekje
 • Thikë
 • Dërrasë e prerë
 • Tasë
 • Mblender dore
 • Blender
 • Tapsi të vogla për pjekje
 • Sitë
 • Djegëse