Krem proteinik perfekt për ëmbëlsira, cupcakes dhe tarte

Krem proteinik perfekt për ëmbëlsira

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Ky krem proteinik i lehtë dhe i ajrosur është jo vetëm shumë i shijshëm, por edhe shumë i lehtë për t’u përgatitur. Me vetëm dy përbërës, brenda 15 minutave mund të krijohet një krem që është i mrekullueshëm për mbushjen dhe dekorimin e ëmbëlsirave, tarteve, kekëve dhe pastave të tjera.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Krem proteinik perfekt për ëmbëlsira
Krem proteinik perfekt për ëmbëlsira

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Ky krem proteinik i lehtë dhe i ajrosur është jo vetëm shumë i shijshëm, por edhe shumë i lehtë për t’u përgatitur. Me vetëm dy përbërës, brenda 15 minutave mund të krijohet një krem që është i mrekullueshëm për mbushjen dhe dekorimin e ëmbëlsirave, tarteve, kekëve dhe pastave të tjera.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 3 të bardha veze
 • 120 g sheqer

Udhëzime

 1. Përziejini së bashku të bardhat e vezëve dhe sheqerin në një tas të madh, të pastër dhe të thatë.
 2. Vendosni tasin në një kazan të dyfishtë.
 3. Uji duhet të ziejë.
 4. Kujdes të mos prekni fundin e tasit me ujin.
 5. Rrihni të bardhat e vezëve për 8 deri në 10 minuta në zjarr mesatar me mikserin me shpejtësi minimale.
 6. Kremi i bardhë i vezës duhet të jetë i fortë dhe me shkëlqim.
 7. Nëse keni një termometër, matni temperaturën e vezës. te bardhat.
 8. Kremi duhet te ngrihet Nxeheni ne 60°C.
 9. Hiqeni tasin nga banja me uje.
 10. Rrihni perzierjen edhe per 3-4 minuta te tjera derisa kremi te ftohet.
 11. Perdorni kremin e perfunduar me proteina per te gjitha llojet e pastave ose per te dekoruar torta.

Vegla

 • tas
 • tenxhere
 • blender
 • termometër