Krem supë me kunguj vegan me domate, hudhër dhe patate të ëmbla

Krem supë me kunguj vegan me domate

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Ai me domate dhe patate të ëmbla përgatitet shpejt dhe kënaqet me shijen dhe aromën e tij.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Krem supë me kunguj vegan me domate
Krem supë me kunguj vegan me domate

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Ai me domate dhe patate të ëmbla përgatitet shpejt dhe kënaqet me shijen dhe aromën e tij.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: supave | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 2 domate
 • 250 g kungull
 • 150 g patate të ëmbla
 • 1 qepë
 • 2 thelpinj hudhër
 • Chmeli-Suneli, për shije
 • Pepperoni, për shije
 • Kripë, për shije
 • Sheqer, për shije
 • 1 lugë gjelle vaj
 • 0,25 lugë xhenxhefil të bluar

Udhëzime

 1. Qrojini kungullin dhe patatet e ëmbla dhe i prisni në copa të mëdha.
 2. Prisni hudhrat dhe peperonin në copa të vogla.
 3. Prisni në kubikë domatet dhe qepët.
 4. Kursoni pak qepët dhe hudhrat në një tigan me vaj.
 5. Shtoni kube kungujsh dhe patate. Kripë lehtë.
 6. Skuqini perimet për rreth tre minuta duke i përzier vazhdimisht.
 7. Shtoni Hmeli-Suneli ose erëzat sipas dëshirës.
 8. Shtoni domatet dhe xhenxhefilin.
 9. Hidhni 350 ml ujë dhe lërini të vlojnë.
 10. E gatuajmë supën të mbuluar për rreth 20-25 minuta derisa perimet të zbuten.
 11. Përdorni një blender dore për të bërë pure supën e kungujve.
 12. Supës me krem kungulli i shtoni kripë dhe spërkatni pak sheqer nëse dëshironi.

Supa e kungujve me domate dhe patate mund të shërbehet me salcë kosi dhe krutona.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tenxhere
 • blender dore
 • lugë përzierje