Krepa me kanellë, mandarina dhe kos

Krepa me kanellë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Krepat e butë kanë shije super të shijshme. Të mbushura me kos grek, klementinë dhe kanellë, ato janë një ëmbëlsirë e mrekullueshme gjatë muajve të ftohtë të dimrit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Krepa me kanellë
Krepa me kanellë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Krepat e butë kanë shije super të shijshme. Të mbushura me kos grek, klementinë dhe kanellë, ato janë një ëmbëlsirë e mrekullueshme gjatë muajve të ftohtë të dimrit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Mëngjesi, Ëmbëlsirat | Kuzhina: Receta franceze

Përbërës

 • Brumë
 • 250g miell
 • 500ml qumësht
 • 4 vezë
 • 50g gjalpë, të shkrirë
 • 1 majë kripë
 • Mbushje
 • 150g kos grek
 • 2 klementinë, ose mandarina
 • kanellë, sipas dëshirës
 • mjaltë, sipas dëshirës

Udhëzime

 1. Përziejini së bashku vezët, qumështin, kripën dhe miellin.
 2. Përziejini me gjalpin e shkrirë.
 3. Përziejini që të formohet brumi për krepën.
 4. Në një tigan të ngrohur mirë, bëni krepat. kosin grek dhe klementinat e grira imët.
 5. Shijojeni me kanellë dhe mjaltë.

Vegla

 • tas
 • kupë
 • tavë krep