Kroasanët e bajameve të bëra nga marzipan me çokollatë

Kroasanët e bajameve të bëra nga marzipan me çokollatë

Ato me shijen e marzipanit dhe bajameve janë super të ëmbla dhe shijojnë të shijshme me një filxhan kafe ose çaj.

Ju lutemi vlerësoni recetën

5 yje nga 13 vota

Përbërësit

 • 200 g patate marzipan, alternativë përzierje marzipani të papërpunuara
 • 1 majë kripë
 • 150 g sheqer
 • 2 të bardha veze
 • 60-80 g miell
 • 150 g bajame me flakë
 • 100-120 g çokollatë të zezë

Udhëzimet

 1. Pritni patatet marzipan në copa të vogla.
 2. Përzieni sheqerin, kripën dhe të bardhën e vezës në një tas. brumë.
 3. E vendosim brumin në frigorifer për 1 orë.
 4. Tavën e pjekjes e shtrojmë me letër furre.
 5. Përhapeni bajamet e grira në një pjatë të sheshtë. nga ajo fije të vogla.
 6. Fijet në Roll Bajamet e grira përpara dhe mbrapa.
 7. Kroasantët vendosim në intervale në tepsi të përgatitur dhe i japim formë kruasane.
 8. Pjekim biskotat marzipan në furrë për rreth 12 -15 minuta në 180 gradë derisa bajamet e grira të marrin një ngjyrë kafe të lehtë.
 9. Kroasantët e bajameve Lërini të ftohen.
 10. Lëreni çokollatën e zezë të shkrijë. copë letër pjekjeje.

Utils

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tas për përzierje
 • përzierëse dore
 • pjatë

Video

Recetat e fundit