Kroasanët krokante me arra me lajthi, vanilje dhe kanellë

Kroasanët krokante me arra me lajthi

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Kroasantët me arra gjithmonë kanë shije të mirë dhe janë të shkëlqyera për një shuplakë, për tavolinën e kafesë ose për mëngjes. Askush nuk mund t’i rezistojë atyre me lajthi.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kroasanët krokante me arra me lajthi
Kroasanët krokante me arra me lajthi

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Kroasantët me arra gjithmonë kanë shije të mirë dhe janë të shkëlqyera për një shuplakë, për tavolinën e kafesë ose për mëngjes. Askush nuk mund t’i rezistojë atyre me lajthi.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Brumë

 • 200 g margarinë
 • 400 g miell
 • 200 g djathë krem
 • 60 g sheqer
 • 2 vezë
 • 2-4 pika aromatizues gjalpë-vanilje
 • ½ lugë kanellë

Mbushje

 • 2
   të bardhat e vezëve
  • 40 g sheqer
  • 200 g lajthi të bluara
 • Udhëzime

  Brumë

  1. Ndani të verdhat e vezëve nga të bardhat.
  2. Përzieni margarinën, sheqerin, kremin e djathit, të verdhat e vezëve, kanellën dhe aromën.
  3. Shtoni miellin dhe përzieni shpejt.
  4. Brumin e ndajmë në tre pjesë të barabarta dhe lëreni të pushojë në frigorifer për 10 minuta
  5. Rriheni çdo pjesë të brumit në formë rrethi.

  Mbushja

  1. Rrihni të bardhat e vezëve me sheqerin.
  2. Përzieni lajthitë.
  3. Përhapeni mbushjen e arrave. brumin e mbështjellë.
  4. E ndajmë brumin në 16 “copa keku”.
  5. Koshantët i rrotullojmë në briosh.
  6. Koshantët me arrat i vendosim në një tepsi të veshur me letër furre.
  7. Kroasantët i pjekim në 170 °C për 12-15 minuta.

  Vegla

  • përzierës dore
  • tas
  • spatula
  • rul
  • thikë