Kroketa të shijshme me patate me brokoli, thërrime buke dhe djathë

Kroketa të shijshme me patate me brokoli

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Këto kroketa të shijshme me patate me brokoli të freskët dhe djathë të shkrirë janë super të shijshme. Kroketat me patate janë veçanërisht krokante dhe shkojnë në mënyrë të përkryer me pjatat kryesore klasike, mish të pjekur në skarë, peshk dhe perime.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kroketa të shijshme me patate me brokoli
Kroketa të shijshme me patate me brokoli

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Këto kroketa të shijshme me patate me brokoli të freskët dhe djathë të shkrirë janë super të shijshme. Kroketat me patate janë veçanërisht krokante dhe shkojnë në mënyrë të përkryer me pjatat kryesore klasike, mish të pjekur në skarë, peshk dhe perime.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj, Rosto | Menu: Pjata anësore, Receta me video, Vegjetariane | Kuzhina: Receta daneze

Përbërës

 • 400 g patate, e qëruar në copa
 • 150 g brokoli, me lule
 • Kripë, sipas shijes
 • 1 e verdhë veze
 • 50 g djathë
 • 100 g thërrime buke
 • piper i zi, për shije
 • 2 vezë
 • 20 g miell
 • 4-5 lugë vaj

Udhëzime

 1. Zjeni patatet ne uje me kripe lehte per rreth 14-16 minuta derisa te zbuten.
 2. I kullojme patatet, i perpunojme ne nje pure dhe i leme te ftohen.
 3. Zilim lulet e brokolit derisa te zbuten per rreth 5-7 minuta.
 4. I derdhni, kullojini mirë dhe thajini me peshqir letre.
 5. Lëreni brokolin të ftohet dhe të grihet.
 6. Përziejini së bashku patatet e grira, brokolin, të verdhën e vezës dhe djathin e grirë hollë.
 7. Kripë dhe piper sipas shijes.
 8. Shtoni 2-3 lugë bukë të grirë dhe përzieni mirë.
 9. Nga përzierja e perimeve formoni përafërsisht 20-24 topa.
 10. Vendosni në frigorifer për 10 minuta.
 11. Në një enë të vogël rrihni vezët me pak kripë.
 12. Në një tas buke hidhni miellin dhe në tasin tjetër thërrimet e bukës.
 13. Lyejini topthat e perimeve fillimisht me miell, më pas me vezët dhe në fund me thërrimet e bukës.
 14. Ngrohni vajin në një tigan.
 15. Skuqini kroketat në zjarr mesatar derisa të marrin ngjyrë kafe të artë.
 16. Shërbejini të nxehta me pjata me mish ose perime.

Vegla

 • tenxhere
 • sitë
 • purëse patate
 • tavë
 • darë kuzhine
 • copë buke