Kunguj aromatike me patate dhe qepë

Kunguj aromatike me patate dhe qepë

Porcione: 3 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Shumë e lehtë për t’u përgatitur dhe e shijshme në shije! Ato janë një ndryshim i këndshëm nga petullat tradicionale me patate. Të servirura të freskëta nga tigani, petullat e kungujve me patate kanë një shije veçanërisht të mirë me kuark barishtor.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kunguj aromatike me patate dhe qepë
Kunguj aromatike me patate dhe qepë

Porcione: 3 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Shumë e lehtë për t’u përgatitur dhe e shijshme në shije! Ato janë një ndryshim i këndshëm nga petullat tradicionale me patate. Të servirura të freskëta nga tigani, petullat e kungujve me patate kanë një shije veçanërisht të mirë me kuark barishtor.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 400 gr kungull, p.sh. Hokkaido
 • 100 g patate, dyllë
 • ½ qepë
 • 1 vezë
 • 2 lugë miell misri
 • 1-2 lugë miell
 • 1 lugë kripë
 • piper, sipas shijes
 • vaj, per tiganisje

Udhëzime

 1. Në një përpunues ushqimi, grini kungujt, patatet dhe qepën.
 2. Transferoni perimet e grira në një tas.
 3. Shtoni vezën, kripën, piperin, niseshtën e misrit dhe miellin.
 4. Përziejini mirë.
 5. Në Ngrohni vajin në një tigan.
 6. Nga përzierja e kungujve formoni petulla të vogla.
 7. Në varësi të madhësisë së tiganit, vendosni 3-4 petulla në tigan. çdo anë.
 8. Më pas vendosini në letër kuzhine që të kullojë.
 9. Shërbejini petullat e kungujve me kuark barishtor dhe qiqra.

Përndryshe, mund të përdorni një rende për të grirë. Kosi me limon ose salca me rrikë shkojnë mirë me petullat e kungujve.

Vegla

 • Përpunues ushqimi me shtojcë me rende
 • Spatula
 • Bowl
 • Tan
 • Spatula