Kunguj të njomë të mbushur me gjoks pule pikante dhe salcë domate

Kunguj të njomë të mbushur me gjoks pule pikante dhe salcë domate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

me një mbushje të shijshme me gjoks pule dhe salcë domate shije thjesht e shijshme. Hudhra dhe barishtet italiane shtojnë shije të mrekullueshme, ndërsa parmixhani dhe mocarela krijojnë një kore të mrekullueshme djathi.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kunguj të njomë të mbushur me gjoks pule pikante dhe salcë domate
Kunguj të njomë të mbushur me gjoks pule pikante dhe salcë domate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

me një mbushje të shijshme me gjoks pule dhe salcë domate shije thjesht e shijshme. Hudhra dhe barishtet italiane shtojnë shije të mrekullueshme, ndërsa parmixhani dhe mocarela krijojnë një kore të mrekullueshme djathi.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Verë, Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Piqem | Menu: Meze, Pjata me perime | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 3 kungull i njomë
 • 2 lugë gjelle vaj vegjetal
 • 350 g fileto gjoksi pule
 • ¹⁄4 lugë çaji herbs italiane
 • ¹⁄4 lugë lugë hudhër pluhur, e tharë
 • ¹⁄4 lugë gjelle kripë
 • ¹⁄4 lugë çaji piper i zi
 • 3⁄ ₄ filxhan salcë domate
 • 30g parmezan
 • 50-100g mocarela

Udhëzime

 1. Prisni kungulleshkat përgjysmë për së gjati.
 2. Luleni mishin me një lugë për të formuar varka të vogla.
 3. Vendosni perimet nga ana e prerë lart në një enë pjekjeje.
 4. Lyejeni me gjysmën e vajit.
 5. Pjekni furre te parangrohur ne 200°C per rreth 15 minuta.
 6. Nderkohe pergatisni mbushjen.
 7. Pretoni filetot e pules.
 8. Ngrohni vajin e mbetur ne nje tigan ne zjarr mesatar-te larte.
 9. Shtoni pulen dhe lyejini me barishtet, hudhrat, kripe dhe piper.
 10. Skuqini për 8 deri në 10 minuta, duke e përzier vazhdimisht, derisa pula të gatuhet.
 11. Hiqni kungulleshkat nga furra dhe mbushini me masen e pergatitur.
 12. Sperkatini me parmixhan te grire dhe mocarela.
 13. Kthejini kungulleshkat e mbushura ne furre edhe per 5 deri ne 10 minuta te tjera.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • enë për pjekje
 • tavë