Kunguj të skuqur të skuqur me kefir, vezë dhe sheqer

Kunguj të skuqur të skuqur me kefir

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Ato të pjekura krokante, ngjyrë kafe të artë janë një kënaqësi. Petulla me perime me kungull mund të shërbehet me salcë kosi, mjaltë ose reçel.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kunguj të skuqur të skuqur me kefir
Kunguj të skuqur të skuqur me kefir

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Ato të pjekura krokante, ngjyrë kafe të artë janë një kënaqësi. Petulla me perime me kungull mund të shërbehet me salcë kosi, mjaltë ose reçel.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: Mëngjesi, Vegjetarian | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 200-250 g kungull
 • 1 vezë
 • 220 ml kefir
 • ½ lugë çaji kripë
 • 1 lugë sheqer
 • 160-180 g miell
 • ⅔ lugë çaji sodë buke
 • ½ lugë acid citrik
 • 2-3 lugë vaj

Udhëzime

 1. E grini kungullin ne rende te holle.
 2. E perziejme me vezen dhe kefirin ne nje ene.
 3. I perziejme me kripe dhe sheqer.
 4. I shtojme miellin e perzier me pluhurin per pjekje.
 5. I perziejme me acid citrik.
 6. Vaj një tigan Nxehni mbi nxehtësi mesatare.
 7. Përdorni një lugë gjelle për të shtuar brumin pjesë-pjesë në tigan.
 8. Skuqini petët e kungujve për disa minuta nga secila anë derisa të marrin ngjyrë kafe të artë.

Vegla

 • rende
 • tas
 • takëm
 • pan