Kungull i njomë i mbushur me lëng me mëlçi pule dhe perime

Kungull i njomë i mbushur me lëng me mëlçi pule dhe perime

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Nën koren e djathit krokan është një mbushje e shijshme me mëlçi pule, salcë kosi dhe perime të pjekura. Juicy duhet të provohet patjetër.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kungull i njomë i mbushur me lëng me mëlçi pule dhe perime
Kungull i njomë i mbushur me lëng me mëlçi pule dhe perime

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Nën koren e djathit krokan është një mbushje e shijshme me mëlçi pule, salcë kosi dhe perime të pjekura. Juicy duhet të provohet patjetër.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: gatim, pjekje | Menu: Enët kryesore | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 250-300 g mëlçi pule
 • 2 kunguj të njomë
 • kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes
 • 2 lugë vaj vegjetal, + pak për larje
 • 1 qepë
 • 1 karotë
 • 2 lugë salcë kosi
 • 70 -100 g djathë

Udhëzime

 1. Vendosni mëlçitë e pulës në një tenxhere dhe gatuajeni për 10-15 minuta.
 2. Hiqni nga zjarri, lërini të ftohen dhe grijini.
 3. Preni kungullinat për së gjati në dy gjysma të barabarta.
 4. Luleni mishin me një lugë çaji nga qendra nuk nevojitet më.
 5. Kripë dhe piper gjysmat e kungujve dhe spërkatini me vaj.
 6. Më pas vendosini në një tavë të lyer me vaj ose në një tepsi.
 7. Pjekim në 180° për rreth 15 minuta.
 8. Qerojme qepen dhe karoten.
 9. Qepen e presim ne copa te vogla, karoten e grijme ne rende.
 10. Ngrohim vajin ne tigan, kaverdisim perimet ne zjarr mesatar per 5 deri ne 7 minuta.
 11. Më pas hiqeni nga ngrohni dhe lëreni të ftohen pak.
 12. Përzieni perimet e skuqura me mëlçinë.
 13. Hidhni kosi, kripë dhe piper.
 14. Siperoni kungullinat me mbushjen dhe spërkatini me djathin e grirë.
 15. Kurbetat e mbushura i pjekim në 180 °C për rreth 15-20 minuta.

Në mënyrë që gjysmat e kungujve të jenë të qëndrueshme, mund t’i prisni lehtësisht drejt nga poshtë me thikë.

Vegla

 • Tavë
 • Thikë
 • Dërrasë prerëse
 • Lëgë çaji
 • Tavë
 • Qerë
 • Rrjetë
 • Tavë