Kungull i njomë i mbushur me mish qengji, kanellë dhe domate

Kungull i njomë i mbushur me mish qengji

Mishi i shijshëm me salcë domate dhe erëza është veçanërisht i shijshëm kur shërbehet në varka me perime. Në këtë recetë, ato fillimisht piqen në furrë dhe më pas mbushen me një përzierje të shijshme të mishit të grirë. Receta është jo vetëm shumë e shijshme, por edhe shumë e shijshme.

Ju lutemi vlerësoni recetën

5 yje nga 8 vota

Përbërësit

 • 4 kunguj të vegjël
 • 3 lugë gjelle vaj, + disa për larje
 • 1 qepë
 • 500g mish qengji të grirë
 • 300g salcë domate, ose domate në lëngun e tyre
 • kripë, për shije
 • piper kajane, për shije
 • 1 lugë kanellë
 • 1 lugë qimnon i bluar
 • 1 lugë koriandër të bluar

Udhëzimet

 1. Prisni kungujt përgjysmë për së gjati.
 2. Lulim farat dhe mishin përreth me një lugë çaji.
 3. I vendosim kungujve në një tavë të lyer me vaj ose në një tepsi.
 4. I lyejmë me vaj dhe i pjekim në 220° C per rreth 15 minuta skuqim per nje kohe te gjate.
 5. Nderkohe qerojme dhe presim qepen.
 6. Nxehni 2 luge vaj ne nje tigan mbi zjarr mesatar.
 7. Skuqini qepen per rreth 5 minuta.
 8. Shtoni mishin e grire dhe e ziejme edhe per 5 minuta te tjera.
 9. Te gjithe gjesen e trazojme mire qe te mos mbeten copa te medha.
 10. Shto mishit salcen e domates ose domatet e grira ne lengun dhe erezat e veta.
 11. Trazojeni mire dhe hiqeni sobën një ose dy minuta më vonë.
 12. Nxirrni nga furra barkat me kungull i njomë dhe përdorni përzierjen Fillojeni mishin e grirë.
 13. Kingullat e mbushura i vendosim sërish në furrë dhe i pjekim edhe 15-20 minuta.

Utils

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë
 • lugë gjelle
 • tavë

Këshilla

Për t’u siguruar që kungujt e mbushur janë të qëndrueshme, ato mund të priten drejt nga poshtë me thikë.

Recetat e fundit