Kungull i njomë i mbushur me mish të grirë, karrota dhe perime

Kungull i njomë i mbushur me mish të grirë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Askush nuk do të jetë në gjendje t’u rezistojë këtyre të thjeshtave, por të shijshme dhe të lëngshme. Copat e kungujve mbushen me një përzierje të mishit të grirë të derrit, karotave dhe qepëve dhe zihen në një salcë domate dhe kosi. Receta është e mirë dhe në të njëjtën kohë shumë e lehtë për t’u përgatitur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kungull i njomë i mbushur me mish të grirë
Kungull i njomë i mbushur me mish të grirë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Askush nuk do të jetë në gjendje t’u rezistojë këtyre të thjeshtave, por të shijshme dhe të lëngshme. Copat e kungujve mbushen me një përzierje të mishit të grirë të derrit, karotave dhe qepëve dhe zihen në një salcë domate dhe kosi. Receta është e mirë dhe në të njëjtën kohë shumë e lehtë për t’u përgatitur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: gatim, zierje | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 2-3 karota
 • 2-3 qepë
 • 4 lugë vaj vegjetal
 • 2 kunguj të njomë
 • 350-400 gr mish derri i grirë
 • Kripë, sipas shijes
 • Piper i zi, sipas shijes
 • 400-500 ml ujë
 • 1-2 lugë salcë kosi
 • 1 lugë pastë domate

Udhëzime

 1. Qërojini karotat dhe qepën.
 2. Prisni një karotë në rende.
 3. Prisni një qepë me thikë.
 4. Ngrohni 2 lugë vaj në një tigan.
 5. Skuqini perimet në të për 4-6 minuta.
 6. Më pas lëreni të ftohet.
 7. Preni kungullin në feta rreth 3 cm të trasha.
 8. I hapni fetat e kungullit.
 9. Prisni rreth një të katërtën e mishit të zgavruar në copa të vogla.
 10. Përzieni mirë mishin e grirë me perimet e skuqura, mishin e kungullit, kripe dhe piper.
 11. Fetat e kungulleshkave Mbushni me perzierjen e mishit dhe vendoseni ne nje tenxhere.
 12. Hidhni pak uje.
 13. Lërini kungulleshkat e mbushura të ziejnë në zjarr mesatar për 5 deri në 10 minuta .
 14. Ndërkohë, karotat dhe qepët e mbetura priten në copa të vogla.
 15. Më pas 4-6 minuta skuqen në vajin e mbetur.
 16. Shtoni kosin dhe pastën e domates.
 17. Të gjitha përzieni së bashku, më pas shtoni ujë një minuta ose dy minuta më vonë.
 18. Lëngun e lëmë të vlojë.
 19. Salcën e përftuar e derdhim mbi kungulleshkat në tenxhere.
 20. Kingullat e mbushura me I mbulojme me kapak dhe i leme te ziejne per 35-40 minuta.
 21. Salca duhet te mbuloje thuajse plotesisht kungulleshkat.
 22. Shtojme edhe pak uje nese eshte e nevojshme.
 23. I zbukurojme kungulleshkat e mbushura me majdanoz dhe i sherbejme te ngrohta.

Vegla

 • Tabela për prerje
 • Thikë
 • Tagane
 • Rende
 • Tavë
 • Lugë