Kungull i njomë i mbushur me mish të grirë, oriz dhe perime

Kungull i njomë i mbushur me mish të grirë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 100 minuta

Kungulleshkat e mbushura kanë shije të lëngshme dhe aromatike me karota dhe qepë të skuqura. Mbushja e mishit të grirë me oriz i bën kungulleshkat një vakt të shijshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kungull i njomë i mbushur me mish të grirë
Kungull i njomë i mbushur me mish të grirë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 100 minuta

Kungulleshkat e mbushura kanë shije të lëngshme dhe aromatike me karota dhe qepë të skuqura. Mbushja e mishit të grirë me oriz i bën kungulleshkat një vakt të shijshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vera | Rajon: Evropë | Përgatitja: pjekje | Menu: Enët kryesore | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 1 lugë oriz
 • kripë, për shije
 • 2 karrota
 • 2 qepë
 • 2 lugë yndyrë vegjetale
 • 300 gr mish i grirë
 • 1 vezë
 • piper, sipas shijes
 • 4 kunguj të njomë
 • 100 gr kosi krem
 • 100 g djathë, i grirë

Udhëzime

 1. Zejeni orizin al dente.
 2. Karotat i grini ne rende te trashe.
 3. Qepni qepët imët.
 4. Ngrohni vajin në një tigan.
 5. Skuqini qepët dhe karotat duke i trazuar për 5-7 minuta .
 6. Pak lëreni të ftohen.
 7. Përzieni një pjesë të vogël të karotave dhe qepëve të skuqura me orizin, mishin e grirë, vezën, kripën dhe piperin.
 8. Preni skajet e kungujve dhe pritini në të njëjtat madhësi dhe të gjera. copa.
 9. Nxirreni mishin nga kungujt, në mënyrë që të ketë vrima nga të dyja anët.
 10. Mbuloni pjesën e poshtme të tavës me gjysmën e perimeve të skuqura.
 11. Mbushni kungullinat me përzierjen e mishit dhe vendosini enën.
 12. Sipër hidhni perimet e skuqura të mbetura dhe mbulojini me salcë kosi .
 13. Kurbullat e mbushura i pjekim në furrë në temperaturën 180°C për 50-55 minuta.
 14. Spërkasim kungullinat me djathë të grirë dhe i pjekim për një tjetër. 5-10 minuta.

Vegla

 • tenxhere
 • rende
 • tavë
 • lugë përzierje
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë