Kungull i njomë i mbushur me mish viçi, djathë dhe salcë marinara

8 persona | 90 minuta

Kungull i njomë i mbushur me mish viçi dhe një salcë marinara me hudhër dhe barishte të thata janë të shijshme në aspektin e kuzhinës. Hiqet qendra e kungujve dhe skuqet me mish viçi, salcë marinara, qepë dhe barishte. Më pas, të mbushura në kungull i njomë, e gjithë gjëja futet në furrë.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Kungull i njomë i mbushur me mish viçi
Kungull i njomë i mbushur me mish viçi

8 persona | 90 minuta

Kungull i njomë i mbushur me mish viçi dhe një salcë marinara me hudhër dhe barishte të thata janë të shijshme në aspektin e kuzhinës. Hiqet qendra e kungujve dhe skuqet me mish viçi, salcë marinara, qepë dhe barishte. Më pas, të mbushura në kungull i njomë, e gjithë gjëja futet në furrë.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 6-8 kungull i njomë
 • 450 g mish viçi i grirë
 • 1 lugë gjelle yndyrë bimore
 • 1 qepë
 • 2 thelpinj hudhër
 • 1 filxhan salcë marinara
 • 1 lugë gjelle barishte italiane
 • ¹⁄4 lugë kripë
 • piper i zi , pas Shijes
 • 200 g Mozzarella

Udhëzime

 1. Krifni kungulleshkat përgjysmë për së gjati.
 2. Nxirreni mishin me një lugë.
 3. Prisni mishin në copa të vogla dhe shtrydhni lëngun.
 4. Ngrohni vajin në një tigan.
 5. Skuqni qepët e grira hollë. në të për 2-3 minuta
 6. Shtoni hudhrën e grirë në masën e qepëve dhe skuqeni edhe për disa sekonda.
 7. Shtoni mishin e grirë dhe skuqeni për 3-5 minuta.
 8. Shtoni salcën e marinara, tulin e kungujve, Barishte italiane, kripe dhe piper.
 9. Përziejini gjithçka, lëreni të vlojë dhe ziejini për 8-10 minuta.
 10. Lyejeni një tavë me pak vaj vegjetal dhe vendosni kungullinat në të.
 11. Mbusheni me masën e mishit dhe spërkateni me mocarela te grira.
 12. Kingullat e mbushura i vendosim ne furre te parangrohur ne 190°C te qendrojme dhe i gatuajme per 20-25 minuta.

Vegla

 • thikë
 • lugë
 • pan
 • spatula
 • tavë