Kungull i njomë vegan i përhapur me presh, hudhër dhe barishte

10 persona | 15 minuta

Ai me presh dhe hudhër është i përsosur për t’u mbushur me bukë ose për t’u shtuar në pure patatesh, oriz dhe pjata të tjera kryesore. Ka shije të mrekullueshme dhe është super e shëndetshme.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Kungull i njomë vegan i përhapur me presh
Kungull i njomë vegan i përhapur me presh

10 persona | 15 minuta

Ai me presh dhe hudhër është i përsosur për t’u mbushur me bukë ose për t’u shtuar në pure patatesh, oriz dhe pjata të tjera kryesore. Ka shije të mrekullueshme dhe është super e shëndetshme.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • ¹⁄₂ kg kunguj të njomë
 • 1 kërcell presh
 • 2 thelpinj hudhër
 • 75-100 ml vaj ulliri
 • kripë, për shije
 • piper, për shije
 • barishte, për shije
 • speca djegës, opsionale

Udhëzime

 1. I grini kungulleshkat në një rende të trashë.
 2. Lëreni të qëndrojë për disa minuta që të dalë lëngu i tepërt.
 3. Prisni imët qepën dhe hudhrën.
 4. Ngrohni vajin në një tigan.
 5. I ziejini qepët. dhe hudhrat deri sa të marrin ngjyrë të artë.
 6. Shtypni pak lëngun nga përzierja e kungujve.
 7. Shtoni kripën dhe piperin dhe gatuajeni në tigan për disa minuta derisa kungull i njomë të jetë i butë.
 8. Lëreni masën të ftohet dhe përzieni barishte të copëtuara.
 9. Ftojeni dyqanin me kungull të njomë.

Vegla

 • rende
 • tas
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tavë
 • lugë përzierje