Kungull i pjekur i mbushur me mish të grirë, qepë dhe kërpudha

Kungull i pjekur i mbushur me mish të grirë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

me mish të grirë dhe kërpudha është e lehtë për t’u përgatitur dhe ka shije të mirë për të gjithë familjen. Kungulli është zbrazur dhe tuli mbushet me mish, kërpudha dhe qepë në kungull. E pjekur në furrë, bëhet një pjatë jashtëzakonisht e shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kungull i pjekur i mbushur me mish të grirë
Kungull i pjekur i mbushur me mish të grirë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

me mish të grirë dhe kërpudha është e lehtë për t’u përgatitur dhe ka shije të mirë për të gjithë familjen. Kungulli është zbrazur dhe tuli mbushet me mish, kërpudha dhe qepë në kungull. E pjekur në furrë, bëhet një pjatë jashtëzakonisht e shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Piqem | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 2 kungull, 1 kg secila
 • 500 g mish të grirë
 • 100 g kërpudha
 • 200 g salcë kosi
 • 1 qepë
 • kripë, për shije
 • piper, për shije
 • djathë, për shije

Udhëzime

 1. Prisni kapakun e kungullit Hokkaido.
 2. Hiqni farat dhe gërvishtni mishin duke lënë një mur rreth 1 centimetër të trashë.
 3. Vendosni kungullin e zgavruar me kapak në furrën e parangrohur në 180°C për 15 minuta.
 4. Mishi e presim kungullin imët.
 5. I heqim lëkurën e qepës dhe e presim në kubikë.
 6. Mishin e grirë e rregullojmë me kripë dhe piper dhe e përziejmë me salcën e thartë dhe qepët.
 7. Përziejmë tulin nga kungulli me mishin e stazhonuar dhe lyejeni kungullin, Mbulojini me kapak kungulli.
 8. Kingullin e mbushur e vendosim ne nje ene rezistente ndaj furres dhe e vendosim ne furre per 1 ore ne 180°C.

Vegla

 • thikë
 • tas
 • lugë