Kungull i pjekur me mjaltë, sheqer dhe gjalpë

Kungull i pjekur me mjaltë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Kungulli i pjekur në furrë me sheqer dhe gjalpë është një ëmbëlsirë e shkëlqyer. Mund ta shërbeni kungullin nga furra me mjaltë, fara kungulli ose arra.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kungull i pjekur me mjaltë
Kungull i pjekur me mjaltë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Kungulli i pjekur në furrë me sheqer dhe gjalpë është një ëmbëlsirë e shkëlqyer. Mund ta shërbeni kungullin nga furra me mjaltë, fara kungulli ose arra.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Enët me perime | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 800 g kungull i gatuar
 • ujë, nëse nevojitet
 • ½ lugë gjelle sheqer
 • 30 g gjalpë
 • mjaltë, për shije
 • fara kungulli, për shije
 • arra, për shije

Udhëzime

 1. Preni kungujt ne copa.
 2. Vendoseni ne nje tave dhe hidhni pak uje qe te mbulohen copat e kungujve.
 3. Siper sperkasim sheqer.
 4. Siper hidhni copa gjalpi.
 5. Kurren e gatuaj ne 200°C për rreth .Pjekim 25-35 minuta.

Vegla

 • thikë
 • tavë