Kungull i pjekur në proshutë me rozmarinë, mjaltë dhe hudhër

Kungull i pjekur në proshutë me rozmarinë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Proshutë krokante dhe kungulli i ëmbël bëjnë një kombinim të pazakontë. Me hudhër dhe mjaltë, shija bëhet e këndshme dhe interesante. Kungulli i pjekur në proshutë është gjëja më e mirë për një mbrëmje vjeshte.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kungull i pjekur në proshutë me rozmarinë
Kungull i pjekur në proshutë me rozmarinë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Proshutë krokante dhe kungulli i ëmbël bëjnë një kombinim të pazakontë. Me hudhër dhe mjaltë, shija bëhet e këndshme dhe interesante. Kungulli i pjekur në proshutë është gjëja më e mirë për një mbrëmje vjeshte.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Piqem | Menu: Snacks | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 1 kungull, i vogel
 • 150 g proshutë
 • 1-2 thelpinj hudhër
 • 1 limon
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • 1 lugë mjaltë, i lëngshëm
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes
 • 1 dege rozmarine

Udhëzime

 1. Qëroni kungujt dhe hiqni farat me një lugë.
 2. Prisni mishin në copa.
 3. Mbuloni një rrip proshutë rreth secilës copë kungulli, më pas vendoseni në një fletë pjekjeje të veshur me letër furre.
 4. Vendosni hudhrat nëpër hudhra shtypni Shtrydhni.
 5. Shtypni 2 lugë lëng nga limoni.
 6. Përzieni në një enë vajin, mjaltin, kripën, piperin dhe hudhrën me lëngun e limonit.
 7. Hidhni salcën mbi kungujt dhe shtoni rozmarinën.
 8. Kungullat rreth 20- Piqeni për 25 minuta në 180°C.
 9. Kungulli i mbështjellë me proshutë shijon më së miri të freskët nga furra.

Vegla

 • thikë
 • lugë
 • dërrasë prerëse
 • fletë pjekje
 • shtypje hudhre
 • tas