Kungull pikant të ëmbëlsuar me portokall, karafil dhe kanellë

Kungull pikant të ëmbëlsuar me portokall

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 760 minuta

I ëmbëlsuar ka shije të ëmbël dhe aromatike me kanellë dhe karafil. Kungulli i ëmbëlsuar mund të shijohet me çaj ose të përdoret në pjekje.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kungull pikant të ëmbëlsuar me portokall
Kungull pikant të ëmbëlsuar me portokall

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 760 minuta

I ëmbëlsuar ka shije të ëmbël dhe aromatike me kanellë dhe karafil. Kungulli i ëmbëlsuar mund të shijohet me çaj ose të përdoret në pjekje.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta daneze

Përbërës

 • 500 g mish kungulli
 • ½ portokalli
 • 500 g sheqer
 • 250 ml ujë
 • 1 pjatë acid citrik
 • 1 shkop kanelle
 • 1 karafil

Udhëzime

 1. Preni kungullin ne copa te vogla.
 2. Portokallin ne feta.
 3. Hidhni te gjitha ne nje tenxhere, mbulojini me sheqer, perziejini dhe lini per 12 ore.
 4. Mbusheni tenxheren me uje.
 5. Acidi citrik Shtoni kanellen dhe karafil.
 6. Lëjmë të ziejë dhe ziejmë për 5 minuta në zjarr të ngadaltë.
 7. I heqim nga zjarri dhe e lëmë të ftohet plotësisht.
 8. Kurngullin i ziejmë edhe 2 herë. Lërini të ftohen plotësisht pas çdo gatimi.
 9. Frutat e ëmbëlsuara i lini të pambuluara në një kullesë në temperaturën e dhomës për disa orë që të kullojë i gjithë shurupi.
 10. Vendosni kungujt në një copë letër pjekjeje dhe lëreni të thahet në dhomë temperatura për disa ditë.

Vegla

 • thikë
 • tenxhere
 • sitë