Kungull turshi si një fillestar i përzemërt me aromë dhe karafil

Kungull turshi si një fillestar i përzemërt me aromë dhe karafil

Kjo e shijshme mund të shërbehet me pjata të ngrohta ose të shtohet në sallata. Mund ta mbani kungullin në kavanoz në vjeshtë dhe ta shijoni në dimër.

Ju lutemi vlerësoni recetën

5 yje nga 4 vota

Përbërësit

 • 4,5 kg kungull
 • 24 piper me erëza
 • 24 karafil
 • 1,5 l ujë
 • ½ lugë çaji kripë
 • 200 g sheqer
 • 700 ml uthull molle

Udhëzimet

 1. Qrojme kungullin, i heqim farat dhe e presim mishin ne copa te vogla.
 2. E vendosim kungullin ne nje tenxhere, shtojme specin dhe karafilin.
 3. Ujin e ngrohte e perziejme me kripe,sheqer dhe uthull.
 4. Hidhim mbushni enën në tenxhere, duke i trazuar mirë.
 5. Lërini të vlojnë dhe ziejini në zjarr të ulët për 5-7 minuta.
 6. Mbushni një tigan të papërshkueshëm nga furra me ujë të nxehtë.
 7. Me një lugë të prerë vendosini kungujt në kavanoza të pastër. .
 8. Unaza gome dhe kapakët në vend në buzën e gotës.
 9. Mbyllni kavanozët me varëse rrobash dhe vendosini në tavën e përgatitur për t’u ruajtur. Gotat nuk guxojnë të prekin.
 10. Tavën e vendosim në furrë në temperaturën 200 gradë për 40 minuta dhe e ziejmë kungullin.

Utils

 • thikë
 • tenxhere
 • sauté tigan
 • skimmer
 • kavanoza

Recetat e fundit