Kungulli i mbushur me mish, kërpudha, speca dhe djathë nga furra

Kungulli i mbushur me mish

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 150 minuta

Brenda kungujve të ëmbël të pjekur ka një mbushje me lëng mishi derri, kërpudha dhe perime. Me verën dhe paprikën, ky kombinim merr një notë edhe më interesante dhe më të shijshme. I pjekur në furrë për një kohë të gjatë, kungulli bëhet i butë, shumë aromatik dhe tepër i shijshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kungulli i mbushur me mish
Kungulli i mbushur me mish

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 150 minuta

Brenda kungujve të ëmbël të pjekur ka një mbushje me lëng mishi derri, kërpudha dhe perime. Me verën dhe paprikën, ky kombinim merr një notë edhe më interesante dhe më të shijshme. I pjekur në furrë për një kohë të gjatë, kungulli bëhet i butë, shumë aromatik dhe tepër i shijshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: pjekje | Menu: Enët kryesore | Kuzhina: Receta franceze

Përbërës

 • 2 qepë
 • 2 speca
 • 2 karota
 • 350-400 g kërpudha
 • 1200-1500 g mish derri
 • 2 lugë vaj vegjetal
 • 100 ml verë e bardhë, e thatë
 • kripë, sipas shijes
 • e zezë piper, sipas shijes Shije
 • 1 lugë piper i tymosur pluhur
 • 1 kungull i madh
 • 250 ml ujë
 • 100-150 g djathë

Udhëzime

 1. Qëroni qepët dhe karotat, hiqni specat.
 2. Prisni qepën, specat, karotat, kërpudhat dhe mishin e derrit në copa të vogla.
 3. Nxehni vajin në një tigan në zjarr mesatar.
 4. Skuqni qepët, karotat dhe specat për 5 minuta
 5. Shtoni kërpudhat dhe 5-7 minuta më vonë shtoni mishin e derrit.
 6. I gatuajini edhe për 5-7 minuta duke i trazuar.
 7. Deglazoni me verën dhe i rregulloni me kripë dhe piper.
 8. Shtoni paprika dhe pas një ose dy minutash hiqeni tiganin nga zjarri.
 9. Pritni pjesën e sipërme të kungujve dhe hiqni farat dhe mishin përreth.
 10. Fërkojeni lehtë pjesën e brendshme të kungujve me kripë.
 11. Vendosni mbushjen dhe mbulojeni sipër me folie.
 12. Përziejini kungujt Vendosni një tavë dhe shtoni pak ujë.
 13. Nxehni furrën në 180°C.
 14. Pjekim kungullin e mbushur në të për rreth një orë e gjysmë.
 15. E heqim enën e tavës, i heqim folenë kungullit dhe mbushim me të grirë m Spërkateni me djathë.
 16. Pjekim kungullin e mbushur edhe për 15 minuta dhe më pas shërbejeni menjëherë.

Në vend të një kungulli të madh, mund të përdoren edhe disa kunguj më të vegjël. Në varësi të llojit dhe madhësisë së frutave, koha e gatimit mund të ndryshojë.

Vegla

 • qërues perimesh
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë
 • tavë
 • rende