Kurorë pashke të lirshme me mbushje arra – recetë e shijshme e Pashkëve me bajame

Kurorë pashke të lirshme me mbushje arra - recetë e shijshme e Pashkëve me bajame

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 135 minuta

Kurora e Pashkëve është një pastë tradicionale e Pashkëve e bërë nga brumi i majave, i cili është i ngjashëm në përgatitje me gërshetin e majave. Kurora e Pashkëve është bërë nga brumi me gëzof maja, ka një mbushje bajame të ëmbël dhe ka erë të këndshme!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kurorë pashke të lirshme me mbushje arra - recetë e shijshme e Pashkëve me bajame
Kurorë pashke të lirshme me mbushje arra - recetë e shijshme e Pashkëve me bajame

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 135 minuta

Kurora e Pashkëve është një pastë tradicionale e Pashkëve e bërë nga brumi i majave, i cili është i ngjashëm në përgatitje me gërshetin e majave. Kurora e Pashkëve është bërë nga brumi me gëzof maja, ka një mbushje bajame të ëmbël dhe ka erë të këndshme!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pashkë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, pastë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Brumë maja

 • 250 ml qumësht
 • 50 g gjalpë
 • 1 kub maja
 • 500 g miell
 • 75 g sheqer
 • ½ lugë kripë
 • 1 vezë

Mbushja

 • 200-300 g bajame të bluara
 • 100 g sheqer
 • 3 të bardha veze
 • 1/2 lugë kanellë
 • vanilje, sipas dëshirës
 • sheqer pluhur, për servirje

Udhëzime

Gatuani brumin e majave

 1. Ngrohni qumështin me gjalpin.
 2. Tërrmoni majanë në një tas. perziejme dhe perziejme mire.
 3. Shtoni sheqerin, kripen, vezen dhe miellin.
 4. E qesim brumin ne perpunuesin e ushqimit.
 5. Mbulojeni brumin e majave dhe e leme ne vend te ngrohte per rreth 30 minuta.

Pergatisim mbushja

 1. The Rrahim të bardhat e vezëve derisa të jenë të forta.
 2. Shtoni bajamet dhe sheqerin.
 3. Përzieni kanellën dhe vaniljen dhe përzieni mirë. me miell.
 4. Grumbullojeni brumin e tharmit shkurtimisht me duar.
 5. Hapeni brumin drejtkëndësh.
 6. Sipër shtroni mbushjen e bajameve.
 7. Rrotulloni për së gjati.
 8. Vendoseni rrotullën me anën e prerë poshtë, në një rreth përgjatë tepsisë.
 9. Lëreni tepsinë e mbuluar të ngrihet për 30 minuta.
 10. Den Nxeheni furrën në 170 gradë.
 11. Pjekim kurorën e majasë për rreth 30 minuta. en.
 12. Lëreni tortën e Pashkëve të ftohet në formë për rreth 10 minuta dhe vendoseni në një raft për ëmbëlsira.
 13. Plurosni kurorën e majave me sheqer pluhur dhe shijojeni në Pashkë.

Vegla

 • Përpunues ushqimi
 • Tanë për përzierje
 • Tenxhere
 • Lugë përzierje
 • Rule
 • Rulë brumi
 • Spatula
 • Përzierëse dore
 • Kupa për përzierje