Lakër turshi me lëng me proshutë dhe salcice të tymosur

Lakër turshi me lëng me proshutë dhe salcice të tymosur

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Kjo pjatë e përzemërt mund të përgatitet fjalë për fjalë në 10-15 minuta. Perimet mbeten të freskëta dhe praktikisht janë të ngopura me shijen e mishit të tymosur gjatë përgatitjes së shkurtër. Kjo recetë është ideale për adhuruesit e ushqimit të shpejtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Lakër turshi me lëng me proshutë dhe salcice të tymosur
Lakër turshi me lëng me proshutë dhe salcice të tymosur

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Kjo pjatë e përzemërt mund të përgatitet fjalë për fjalë në 10-15 minuta. Perimet mbeten të freskëta dhe praktikisht janë të ngopura me shijen e mishit të tymosur gjatë përgatitjes së shkurtër. Kjo recetë është ideale për adhuruesit e ushqimit të shpejtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: Enët me perime | Kuzhina: Receta daneze

Përbërës

 • 70 g proshutë
 • 250 g salsiçe të tymosur
 • 350 g lakër turshi
 • Piper i zi, sipas shijes
 • Berishte, për shije

Udhëzime

 1. Prisni proshutën dhe sallamin në copa të vogla.
 2. Nxehni tiganin në zjarr mesatar-të lartë.
 3. Skuqni proshutën për disa minuta.
 4. Shtoni salsiçen e tymosur dhe vazhdoni gatimin derisa të bëhet krokant.
 5. Shtoni lakër turshi ne te njejten tigan, perziejme dhe ziejme derisa pjesa me e madhe e lengjit te avulloje.
 6. Perpertojeni lakeren turshi, sperkatni me barishte te grira dhe servireni menjehere.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tigan