Lakra e bardhë klasike me kërpudha porcini, qepë dhe karrota

Lakra e bardhë klasike me kërpudha porcini

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

plotësoni në mënyrë perfekte klasiken dhe e bëni atë edhe më të shijshëm dhe aromatik. Lakra është e skuqur në tigan me karota, kërpudha dhe qepë, duke e bërë atë një festë të vërtetë kur moti bëhet i ftohtë jashtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Lakra e bardhë klasike me kërpudha porcini
Lakra e bardhë klasike me kërpudha porcini

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

plotësoni në mënyrë perfekte klasiken dhe e bëni atë edhe më të shijshëm dhe aromatik. Lakra është e skuqur në tigan me karota, kërpudha dhe qepë, duke e bërë atë një festë të vërtetë kur moti bëhet i ftohtë jashtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: gatim, zierje | Menu: Pjata me perime, Vegan, Vegjetariane | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 2 qepë
 • 2 lugë vaj vegjetal
 • 800 g lakër
 • 1 karotë
 • 300 g kërpudha porcini
 • Kripë, sipas shijes
 • Erëza, për shije
 • 1 lugë pastë domate
 • 200 ml ujë

Udhëzime

 1. Prisni imët qepën.
 2. Skuqini në një tigan me vaj për 5-7 minuta.
 3. Prisni lakrën imët, sipas dëshirës.
 4. Prisni karotat.
 5. Shtoni lakrën, karotat dhe kërpudhat në tigani me qepët shtoni.
 6. Rriponi me kripë dhe përzieni.
 7. Trehim pastën e domates në ujë dhe shtojeni në tigan.
 8. Lëreni lakrën e bardhë dhe kërpudhat të ziejnë në zjarr të ulët për rreth gjysmë ore.

Vegla

 • pan
 • lugë përzierje
 • thikë
 • dërrasë prerës