Lakra e kuqe e zier e stilit kinez me xhenxhefil dhe hudhër

Lakra e kuqe e zier e stilit kinez me xhenxhefil dhe hudhër

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

ëmbël e thartë me djegës djegës, anise aromatik dhe xhenxhefil të freskët shkon në mënyrë të përkryer me pulën e pjekur ose rosë. Përbërësit thjesht zihen së bashku në një tigan dhe kështu zhvillojnë një aromë shumë interesante dhe aromatike.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Lakra e kuqe e zier e stilit kinez me xhenxhefil dhe hudhër
Lakra e kuqe e zier e stilit kinez me xhenxhefil dhe hudhër

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

ëmbël e thartë me djegës djegës, anise aromatik dhe xhenxhefil të freskët shkon në mënyrë të përkryer me pulën e pjekur ose rosë. Përbërësit thjesht zihen së bashku në një tigan dhe kështu zhvillojnë një aromë shumë interesante dhe aromatike.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Azia | Përgatitja: zierje | Menu: Fillestare, Pjata me perime, Vegan, Vegjetariane | Kuzhina: Receta kineze

Përbërës

 • 1 kokë lakër të kuqe
 • 4 thelpinj hudhër
 • 20 g xhenxhefil, të freskët
 • piper djegës, sipas shijes
 • 4 yje anise
 • 4-5 lugë uthull vere orizi
 • 2 lugë salcë soje
 • 2-3 lugë sheqer pluhur
 • kripë, për shije Shije
 • 1 lugë vaj susami
 • 2-3 degë koriandër
 • susam, sipas shijes, sipas dëshirës
 • qipe, sipas shijes, sipas dëshirës

Udhëzime

 1. Prisni lakrën e kuqe.
 2. Qëroni hudhrën dhe xhenxhefilin dhe grijini në rende të imët.
 3. Lakni specin djegës dhe priteni në copa të vogla.
 4. Përziejini të gjithë përbërësit së bashku në një tigan të thellë, përveç vajit të susamit dhe korianderit .
 5. Të gjitha nën një kapak, gatuajeni në zjarr të ulët, rreth 25-30 minuta, duke e përzier herë pas here.
 6. Pasi lëngu të ketë avulluar nga tigani dhe lakra të jetë e butë dhe me shkëlqim, hiqeni tiganin nga zjarri.
 7. Spërkateni me cilantro të grirë dhe spërkateni me vaj susami.
 8. Shtoni farat e susamit dhe qiqrat e grira në lakër të kuqe dhe shërbejeni.

Vegla

 • Tavë e thellë
 • Thikë
 • Takëprerëse
 • Rende