Lakra savoja e skuqur me gjalpë, krem dhe arrëmyshk

Lakra savoja e skuqur me gjalpë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Savoja e skuqur merr një prekje të veçantë nga arrëmyshk dhe rrumbullakoset mrekullisht me krem. Lakra savoja përgatitet në një kohë të shkurtër dhe është shoqëruesja perfekte e pjatave me mish. Lakra e skuqur savoja mund të shijohet edhe thjesht si një meze të lehtë mes vakteve.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Lakra savoja e skuqur me gjalpë
Lakra savoja e skuqur me gjalpë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Savoja e skuqur merr një prekje të veçantë nga arrëmyshk dhe rrumbullakoset mrekullisht me krem. Lakra savoja përgatitet në një kohë të shkurtër dhe është shoqëruesja perfekte e pjatave me mish. Lakra e skuqur savoja mund të shijohet edhe thjesht si një meze të lehtë mes vakteve.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 1 kokë lakër savoja, e vogël
 • 3 lugë gjelle gjalpë
 • 60 ml krem
 • kripë, sipas shijes
 • piper i zi, për shije
 • 1 majë arrëmyshk

Udhëzime

 1. Prisni lakrën savoja në copa të vogla dhe vendoseni në një tenxhere.
 2. Hidhni në ujë të ftohtë dhe vendoseni të ziejë në zjarr mesatar-të lartë.
 3. Gajeni për një minutë dhe hiqeni nga zjarri. nje kullese me ujin e ftohte dhe shtrydheni butesisht qe te mos mbetet lageshti.
 4. Nxehni gjalpin ne nje tigan mbi zjarr mesatar.
 5. Shtoni lakren, ajken, kripen, piperin dhe arre moskat.
 6. I trazoni mire dhe gatuaj për 2 deri në 4 minuta.
 7. Lakra savoja e skuqur me krem dhe arrëmyshk ka shije të mrekullueshme me të gjitha llojet e pjatave me mish.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë
 • sitë
 • tavë