Lakrat aromatike të Brukselit në proshutë nga furra

Lakrat aromatike të Brukselit në proshutë nga furra

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Po kërkoni një kanape të hollë për një festë? Lakrat e Brukselit janë kombinimi perfekt i perimeve të shëndetshme dhe proshutës krokante. Kjo recetë me lakra brukseli është shumë e lehtë për t’u bërë, por garantohet se do të lërë përshtypje në shuplakën e mysafirëve dhe është gjithashtu e përshtatshme si fillim më vete.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Lakrat aromatike të Brukselit në proshutë nga furra
Lakrat aromatike të Brukselit në proshutë nga furra

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Po kërkoni një kanape të hollë për një festë? Lakrat e Brukselit janë kombinimi perfekt i perimeve të shëndetshme dhe proshutës krokante. Kjo recetë me lakra brukseli është shumë e lehtë për t’u bërë, por garantohet se do të lërë përshtypje në shuplakën e mysafirëve dhe është gjithashtu e përshtatshme si fillim më vete.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Snacks | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 6 rripa proshutë të tymosur
 • 12 lule lakrat e Brukselit
 • Kripë, sipas shijes
 • Piper i zi, për shije

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 190°C.
 2. Rreshtoni një fletë pjekjeje me letër furre.
 3. Prisni shiritat e proshutës në gjysmë. me proshutë dhe vendoseni në tepsi.
 4. Më pas kriposeni dhe piperoni dhe piqeni në furrë për rreth 30-35 minuta.

Para se t’i shërbeni, fusni hell ose kruese dhëmbësh të vegjël dekorativë në lakrat e Brukselit.

Vegla

 • Fletë pjekje
 • letër pjekje
 • thikë
 • Dërrasë prerëse
 • Hell të vogla ose kruese dhëmbësh