Lakrat e Brukselit të pjekura me një salcë të shijshme qumështi kokosi

Lakrat e Brukselit të pjekura me një salcë të shijshme qumështi kokosi

Kjo sjell një larmi nga kuzhina orientale. Perimet piqen butësisht në furrë dhe shërbehen me një salcë pikante, aromatike me qumësht kokosi. Xhenxhefili dhe uthulla e orizit japin ushqimin e nevojshëm dhe rezultojnë në një kombinim perfekt.

Ju lutemi vlerësoni recetën

5 yje nga 4 vota

Përbërësit

 • 350 g lakra Brukseli
 • 1 lugë gjelle vaj kokosi, ose vaj tjetër vegjetal
 • Kripë, sipas shijes
 • 120 ml qumësht kokosi
 • 3⁄4 lugë xhenxhefil, bluar
 • 1 lugë çaji shurup agave, ose sheqer
 • 1 lugë salcë soje
 • 1 -2 lugë salcë e nxehtë
 • 1 lugë uthull orizi, ose lëng lime

Udhëzimet

 1. Prisni skajet e lakrave të Brukselit, në katër katër pjesë dhe vendosini në një enë.
 2. Shtoni vajin dhe kripën dhe përzieni.
 3. Tavën e pjekjes e shtroni me letër furre.
 4. Sipër shtroni lakra brukseli të stazhuar.
 5. Piqeni në furrë në 220° C përafërsisht Piqeni për 20-25 minuta.
 6. Shtoni në tenxhere qumështin e kokosit, xhenxhefilin, shurupin e agave dhe salcën e sojës dhe përzieni së bashku.
 7. Më pas shtoni salcën e nxehtë sipas shijes.
 8. E ziejmë salcën dhe e kaurdisim në zjarr mesatar për rreth 3 minuta.
 9. E heqim salcën nga zjarri dhe e përziejmë me uthullën e orizit ose lëngun e limonit.
 10. Vendosim lakrat e Brukselit të pjekura dhe i shërbejmë me salcën e përfunduar.

Utils

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • letë pjekje
 • letër pergamene
 • tepsi e vogël

Këshilla

Xhenxhefili i bluar mund të zëvendësohet me 1-2 lugë çaji xhenxhefil të freskët të grirë.

Recetat e fundit