Lakrat e Brukselit të pjekura me një salcë të shijshme qumështi kokosi

Lakrat e Brukselit të pjekura me një salcë të shijshme qumështi kokosi

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Kjo sjell një larmi nga kuzhina orientale. Perimet piqen butësisht në furrë dhe shërbehen me një salcë pikante, aromatike me qumësht kokosi. Xhenxhefili dhe uthulla e orizit japin ushqimin e nevojshëm dhe rezultojnë në një kombinim perfekt.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Lakrat e Brukselit të pjekura me një salcë të shijshme qumështi kokosi
Lakrat e Brukselit të pjekura me një salcë të shijshme qumështi kokosi

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Kjo sjell një larmi nga kuzhina orientale. Perimet piqen butësisht në furrë dhe shërbehen me një salcë pikante, aromatike me qumësht kokosi. Xhenxhefili dhe uthulla e orizit japin ushqimin e nevojshëm dhe rezultojnë në një kombinim perfekt.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Azia | Përgatitja: Piqem | Menu: Enët me perime, Me pak karbohidrate, Vegan, Vegjetarian | Kuzhina: Receta vietnameze

Përbërës

 • 350 g lakra Brukseli
 • 1 lugë gjelle vaj kokosi, ose vaj tjetër vegjetal
 • Kripë, sipas shijes
 • 120 ml qumësht kokosi
 • 3⁄4 lugë xhenxhefil, bluar
 • 1 lugë çaji shurup agave, ose sheqer
 • 1 lugë salcë soje
 • 1 -2 lugë salcë e nxehtë
 • 1 lugë uthull orizi, ose lëng lime

Udhëzime

 1. Prisni skajet e lakrave të Brukselit, në katër katër pjesë dhe vendosini në një enë.
 2. Shtoni vajin dhe kripën dhe përzieni.
 3. Tavën e pjekjes e shtroni me letër furre.
 4. Sipër shtroni lakra brukseli të stazhuar.
 5. Piqeni në furrë në 220° C përafërsisht Piqeni për 20-25 minuta.
 6. Shtoni në tenxhere qumështin e kokosit, xhenxhefilin, shurupin e agave dhe salcën e sojës dhe përzieni së bashku.
 7. Më pas shtoni salcën e nxehtë sipas shijes.
 8. E ziejmë salcën dhe e kaurdisim në zjarr mesatar për rreth 3 minuta.
 9. E heqim salcën nga zjarri dhe e përziejmë me uthullën e orizit ose lëngun e limonit.
 10. Vendosim lakrat e Brukselit të pjekura dhe i shërbejmë me salcën e përfunduar.

Xhenxhefili i bluar mund të zëvendësohet me 1-2 lugë çaji xhenxhefil të freskët të grirë.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • letë pjekje
 • letër pergamene
 • tepsi e vogël