Lazanja e lehtë me kungull i njomë me mish viçi të bluar

Lazanja e lehtë me kungull i njomë me mish viçi të bluar

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Kjo recetë e thjeshtë për t’u përgatitur me pak karbohidrate për lazanja me kunguj të njomë është super e shijshme! Salca pikante e mishit të grirë me qepë, hudhër dhe domate të shtypura premton kënaqësi të madhe.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Lazanja e lehtë me kungull i njomë me mish viçi të bluar
Lazanja e lehtë me kungull i njomë me mish viçi të bluar

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Kjo recetë e thjeshtë për t’u përgatitur me pak karbohidrate për lazanja me kunguj të njomë është super e shijshme! Salca pikante e mishit të grirë me qepë, hudhër dhe domate të shtypura premton kënaqësi të madhe.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë, Verë | Rajon: Evropë | Përgatitja: gatim, pjekje | Menu: Carb të ulët, Receta me video | Kuzhina: Receta italiane

Përbërës

 • 2 kunguj të njomë
 • 300 g mish të grirë
 • 1 qepë, e vogël
 • 1 thelpi hudhër
 • 300 g pasata me domate
 • 1 domate
 • 100 ml qumësht
 • 50 g djathë gouda i grirë
 • 50 gr djathë mocarela e grirë
 • 250 g quark
 • majdanoz, për shije
 • vaj ulliri, për shije
 • Bimërat e Provence, për shije
 • kurkuma, për shije
 • kripë, për shije
 • piper, për shije

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 180 gradë.
 2. Preni kungujt për së gjati në shirita të ngushtë.
 3. Kripi dhe lyej me vaj.
 4. I pjekim kungujt në furrë për rreth 10 minuta në 180 gradë.
 5. Qepë, hudhra , piper, majdanoz dhe domate veçmas.
 6. Skuqni mishin e grirë në një tigan me vaj ulliri.
 7. Shtoni qepën dhe hudhrën dhe vazhdoni të kaurdiseni.
 8. Shtoni specat e grirë në mish të grirë dhe skuqeni gjithashtu.
 9. Shtoni domatet, disa Skuqini për disa minuta dhe fshijini me pastatat e domates.
 10. Rrezojeni salcën e mishit të grirë me kripë dhe piper.
 11. Sezoni me shafran të Indisë dhe barishte të Provence. Ziejini për 5 minuta në zjarr mesatar.
 12. Përziejini së bashku kuarkun, majdanozin dhe qumështin dhe përzieni djathin duke lënë mënjanë pak djathë.
 13. Mbushni shtresat në një enë pjekjeje njëra pas tjetrës: shtroni salcën e mishit të grirë, kuarkun. salcë dhe shirita kungull i njomë.
 14. Me djathin e mbetur Spërkasim.
 15. Kungull i njomë Lazanjat i pjekim në furrë për rreth 30 minuta. Përfundoi!

Lazanjat me kunguj të njomë mund të shijohen mrekullisht në mbrëmje pa ndërgjegje.

Vegla

 • thikë
 • enë për pjekje
 • letër pergamene
 • dërrasë prerës
 • tavë
 • lugë përzierje