Lëng i pasur kungulli me lëng molle, ujë dhe acid citrik

Lëng i pasur kungulli me lëng molle

Porcione: 12 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Një pije e trashë, e pasur dhe e shëndetshme e bërë nga kungulli dhe molla. Kungulli përpunohet me mollë dhe ka një shije veçanërisht të shijshme në vjeshtë dhe dimër.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Lëng i pasur kungulli me lëng molle
Lëng i pasur kungulli me lëng molle

Porcione: 12 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Një pije e trashë, e pasur dhe e shëndetshme e bërë nga kungulli dhe molla. Kungulli përpunohet me mollë dhe ka një shije veçanërisht të shijshme në vjeshtë dhe dimër.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Gjata me perime, Pije joalkoolike, Vegan, Vegjetariane | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 1 kg kungull
 • 1-1¹⁄2 l ujë
 • 500 g mollë
 • 150 g sheqer
 • ¹⁄₂ lugë e vogël acid citrik

Udhëzime

 1. Preten kungujt dhe vendosen ne nje tenxhere.
 2. Hidhim 150-200ml uje dhe i leme te ziejne.
 3. Qerojme dhe presim mollet dhe shtojme tek kungujt ne tenxhere.
 4. Ulme zjarrin dhe mbulojme dhe gatuajeni për rreth 20 minuta.
 5. Pastroni përzierjen e kungujve me një blender dore.
 6. Hidhni në ujë të nxehtë derisa të arrihet konsistenca e dëshiruar e lëngut.
 7. Shtoni sheqerin dhe acidin citrik dhe përziejeni.
 8. Zjeni lëngun e kungullit për edhe 10 minuta të tjera, duke hequr shkumën .
 9. Luleni lëngun e kungullit në kavanoza të pastra dhe rrotullojeni.
 10. Lëreni lëngun e kungullit të ftohet dhe ruajeni në një vend të freskët dhe të errët.

Vegla

 • tenxhere
 • blender dore
 • luge perzierje
 • kavanoza