Lëngë pule e fortë me perime si bazë supe

Lëngë pule e fortë me perime si bazë supe

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 145 minuta

Lëngu i pulës me perime ka një shije intensive dhe të shijshme. Një bazë e shkëlqyer për një shumëllojshmëri supash mund të përgatitet shumë lehtë. Fillimisht pula zihet në ujë dhe më pas shtohen perimet. Ziejini për disa orë dhe më pas kullojeni lëngun. Një recetë shumë e thjeshtë që përdoret vazhdimisht.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Lëngë pule e fortë me perime si bazë supe
Lëngë pule e fortë me perime si bazë supe

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 145 minuta

Lëngu i pulës me perime ka një shije intensive dhe të shijshme. Një bazë e shkëlqyer për një shumëllojshmëri supash mund të përgatitet shumë lehtë. Fillimisht pula zihet në ujë dhe më pas shtohen perimet. Ziejini për disa orë dhe më pas kullojeni lëngun. Një recetë shumë e thjeshtë që përdoret vazhdimisht.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: supave | Kuzhina: Receta kroate

Përbërës

 • 1 supë pulë, e plotë
 • 3 L ujë
 • 1 karotë, e madhe
 • 1-2 shkopinj selino
 • 1 qepë
 • 6 degë majdanoz
 • 1 degë trumzë
 • 1 gjethe dafine
 • 2 thelpinj hudhër
 • 1 lugë piper
 • 1 lugë gjelle kripë

Udhëzime

 1. Shpëlajeni pulën, vendoseni në një tenxhere dhe derdhni mbi të ujë të ftohtë derisa të mbulohet plotësisht.
 2. E lëreni të ziejë mbi nxehtësinë mesatare-të lartë. Karotat, selinonë dhe qepën.
 3. Shtojmë në lëng mishi perimet, majdanozin, trumzën, dafinën, hudhrën dhe piperin.
 4. Lëreni lëngun të ziejë për 2 deri në 3 orë.
 5. Servozoni me kripë rreth 15-20 minuta para fundi i kohës së gatimit.
 6. Hiqni mishin e pulës.
 7. Kullojeni lëngun, lëreni të ftohet dhe hiqni yndyrën nga sipërfaqja.
 8. Lumi i pulës mund të përdoret më pas si bazë supe.

Vegla

 • pan
 • peeler
 • thikë
 • dërrasë prerës