Lëpë e pasur dhe e shijshme me mish viçi me kocka

Lëpë e pasur dhe e shijshme me mish viçi me kocka

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Lënga e pasur dhe me shije e viçit mund të përdoret më vete ose në pjata të tjera. Përgatitet me perime të pjekura dhe për këtë arsye është veçanërisht e shijshme. Megjithatë, një bazë e shkëlqyer për çdo supë kërkon një kohë të caktuar për t’u përgatitur. Fillimisht perimet dhe mishi zihen në furrë dhe më pas zihen me ujë për një kohë të gjatë. Kështu zhvillohet aroma tipike dhe shija intensive.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Lëpë e pasur dhe e shijshme me mish viçi me kocka
Lëpë e pasur dhe e shijshme me mish viçi me kocka

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Lënga e pasur dhe me shije e viçit mund të përdoret më vete ose në pjata të tjera. Përgatitet me perime të pjekura dhe për këtë arsye është veçanërisht e shijshme. Megjithatë, një bazë e shkëlqyer për çdo supë kërkon një kohë të caktuar për t’u përgatitur. Fillimisht perimet dhe mishi zihen në furrë dhe më pas zihen me ujë për një kohë të gjatë. Kështu zhvillohet aroma tipike dhe shija intensive.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: supave | Kuzhina: Receta franceze

Përbërës

 • 1 qepë, e madhe
 • 3 karota, e madhe
 • 2500-2700 g kocka viçi
 • 3 l ujë
 • 2 kërcell selino
 • 50-70 g majdanoz
 • 1 domate
 • 2-3 degë majdanoz
 • 2 -3 thelpinj hudhra
 • 1 gjethe dafine
 • 8-10 speca zile
 • 2 lugë trumzë të thatë
 • 1 lugë gjelle kripë

Udhëzime

 1. Qrojini perimet.
 2. Prisni qepët në çerek rrathë dhe karotat në copa të mëdha.
 3. Perimet dhe mishin i vendosni në një tepsi.
 4. Futni në furrë në 220°C për 25-30 minuta .
 5. Në proces kthejeni të gjithën herë pas here.
 6. Më pas hiqeni nga furra dhe vendoseni në një tenxhere të madhe.
 7. Hidhni yndyrën nga tepsi.
 8. Shtoni 200 ml ujë, shpëlajeni dhe derdhni në tenxhere.
 9. Selino shkopinj në tre Prisni në copa dhe majdanozët.
 10. Shtojeni në tenxhere së bashku me domatet, degëzat e majdanozit, thelpinjtë e hudhrës, gjethet e dafinës, kokrrat e piperit, trumzën dhe kripën.
 11. Shtoni pjesën e mbetur. ujë në temperaturë dhome.
 12. Lëreni të ziejë në zjarr mesatar-të lartë.
 13. Zjeni nën një kapak në zjarr të ulët për 5 orë.
 14. Kuleni lëngun e mishit.

Vegla

 • fletë pjekje
 • tenxhere
 • qëruese
 • thikë
 • dërrasë prerëse