Lepur i pjekur me lëng me proshutë, verë të kuqe dhe marinadë uthull

Lepur i pjekur me lëng me proshutë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Kësaj nuk mund t’i rezistoni, josh me aromën dhe shijen jashtëzakonisht të shijshme. Mishi i lepurit, i marinuar në uthull dhe erëza, përzihet në një pjatë të mrekullueshme me proshutë dhe verë të kuqe në furrë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Lepur i pjekur me lëng me proshutë
Lepur i pjekur me lëng me proshutë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Kësaj nuk mund t’i rezistoni, josh me aromën dhe shijen jashtëzakonisht të shijshme. Mishi i lepurit, i marinuar në uthull dhe erëza, përzihet në një pjatë të mrekullueshme me proshutë dhe verë të kuqe në furrë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta suedeze

Përbërës

Mishi

 • 2 kg lepur
 • 100 g proshutë
 • 1 filxhan verë të kuqe

Marinadë

 • Uthull, për shije
 • Ujë, për shije
 • Erëza, për shije

Udhëzime

 1. Marinim lepurin brenda natës me erëza.
 2. Lokojini lepurin dhe sipër lyeni copa të vogla proshutë.
 3. Mishin e përgatitur e vendosni në një tavë. verë.
 4. Që Piqni mishin në pjekje për rreth 45-50 minuta.
 5. Shërbejeni lepurin e përfunduar të pjekur të nxehtë.

Vegla

 • tenxhere
 • pjek