Lepurushat e Pashkëve të bëra nga brumi i vajit të kuarkut me bajame dhe çokollatë

Lepurushat e Pashkëve të bëra nga brumi i vajit të kuarkut me bajame dhe çokollatë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Lepurushët e Pashkëve të bëra nga brumi me vaj kuarku janë një klasik absolut i Pashkëve. Me bajame dhe çokollatë, lepurushët e lezetshëm janë thjesht të mrekullueshëm për Pashkë, të shijshëm për mëngjes ose paradrekë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Lepurushat e Pashkëve të bëra nga brumi i vajit të kuarkut me bajame dhe çokollatë
Lepurushat e Pashkëve të bëra nga brumi i vajit të kuarkut me bajame dhe çokollatë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Lepurushët e Pashkëve të bëra nga brumi me vaj kuarku janë një klasik absolut i Pashkëve. Me bajame dhe çokollatë, lepurushët e lezetshëm janë thjesht të mrekullueshëm për Pashkë, të shijshëm për mëngjes ose paradrekë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pashkë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, pastë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Brumë kuarku dhe vaji

 • 300 g miell
 • 1 pako pluhur pjekjeje
 • 150 g quark me pak yndyrë
 • 6 lugë gjelle qumësht
 • 6 lugë vaj
 • 50 g sheqer
 • vanilje, sipas shijes

Për dekorim

 • Bajame, ose Rrush i thatë për sytë​
 • 1 e verdhë veze
 • 1 lugë qumësht, për larje
 • Gjete bajame, për shije
 • Lyej, për shije
 • Shkop sheqeri, për shije

Udhëzime

 1. Përziejini së bashku kuarkun, sheqerin, vaniljen, qumështin dhe pak kripë.
 2. Shtoni vajin dhe miellin me pluhurin për pjekje.
 3. Zverdhini në një brumë të lëmuar duke përdorur grepin e brumit të mikserit të dorës.
 4. Rroll Hidheni brumin hollë në një sipërfaqe pune të lyer me miell.
 5. Përdorni prerëse lepurash për të prerë brumin.
 6. Vendosni lepurushët e Pashkëve në një tepsi të veshur me letër furre.
 7. Spërkatini me bajame të grira sipas dëshirës.
 8. Lepurushat e Pashkëve në të parangrohur Piqni në furrë në 175 gradë për rreth 20 minuta.
 9. Koha e pjekjes mund të ndryshojë në varësi të madhësisë. shkopinj sheqeri, Smarties ose veshje me çokollatë.

Vegla

 • përzierës dore me grep brumi
 • tas
 • letër për pjekje
 • prerëse të pashkëve
 • furçë pastiçerie tasi