Lepurushi i Pashkëve i bërë nga brumi i majave me vanilje dhe qumësht – receta të Pashkëve

Lepurushi i Pashkëve i bërë nga brumi i majave me vanilje dhe qumësht - receta të Pashkëve

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Këta lepurushë të vegjël të Pashkëve të bëra nga brumi i ëmbël i majave janë tërheqës të vërtetë në tryezën e Pashkëve. Lepurushat e tharmit janë të mrekullueshëm për paradrekën e Pashkëve ose mëngjesin e Pashkëve. Brumi me maja me gëzof ka një erë tepër të mirë, gjë që ju bën të dëshironi t’i hani lepurët e Pashkëve menjëherë dhe sa janë ende të ngrohtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Lepurushi i Pashkëve i bërë nga brumi i majave me vanilje dhe qumësht - receta të Pashkëve
Lepurushi i Pashkëve i bërë nga brumi i majave me vanilje dhe qumësht - receta të Pashkëve

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Këta lepurushë të vegjël të Pashkëve të bëra nga brumi i ëmbël i majave janë tërheqës të vërtetë në tryezën e Pashkëve. Lepurushat e tharmit janë të mrekullueshëm për paradrekën e Pashkëve ose mëngjesin e Pashkëve. Brumi me maja me gëzof ka një erë tepër të mirë, gjë që ju bën të dëshironi t’i hani lepurët e Pashkëve menjëherë dhe sa janë ende të ngrohtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pashkë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, pastë, tortë | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

Brumë maja

 • 500 g miell gruri
 • 1/2 kub maja të freskët
 • 100 g sheqer
 • Vanilje, sipas shijes
 • 1 majë kripë
 • 250 ml qumësht, i vakët
 • 7 lugë vaj

Për dekorim

 • 1 lugë çaji qumësht, për larje
 • 1 e verdhë veze, për larje
 • 1-2 lugë gjelle tërshërë, sheqer të trashë, ose alternativisht të trashë
 • rrush të thatë, ose bajame për sytë

Udhëzime

 1. Përzieni majanë, sheqerin, sheqer vaniljen dhe qumështin për të formuar një brumë paraprak.
 2. Lëreni të qëndrojë në temperaturën e dhomës për 15 minuta.
 3. Sitni miellin në një enë, përbërësit e mbetur shpërndani rreth buzës.
 4. E vendosim brumin paraprak në mes, e përziejmë me pak miell.
 5. Trehim gjithçka që të formohet një brumë i lëmuar.
 6. Brumin e mbuluar e lëmë të vijë në një vend të ngrohtë derisa të zmadhohet dukshëm.
 7. Ndajmë brumin. formojini ne role dhe ndajini ne 4 ose 6 Ndani copa me permasa te barabarta, ne varesi se sa te medha deshironi te jene lepurushet.
 8. Cdo cope brumi formoni role rreth 10-15 cm te gjate.
 9. Vendosni rolen e gjate në një lak si “trupi i lepurit”.
 10. Formoni një top të vogël, Prisni në mes me thikë dhe formoni kokën e lepurit me veshë dhe vendoseni në trupin e lepurit.
 11. Vazhdo me pjesën tjetër të brumit.
 12. Vendosni të gjithë lepujt në një tepsi të veshur me letër furre.
 13. Vendosni një top të vogël në trupin e lepurit si bisht lepuri.
 14. Lyejmë lepurushat e Pashkëve me të verdhë veze sq.
 15. Shtypni bajamet ose rrushin e thatë në brumë si “sy”.
 16. Spërkatni “bishtat” me sheqer perla ose bollgur.
 17. Pjeqini lepurushat e Pashkëve në furrën e ngrohur më parë për rreth 20 minuta dhe shijoni.

nbsp;

nbsp;

Vegla

 • tas
 • makinë për brumosje
 • furçë kuzhine
 • thikë