Liker aromatik mente me vodka, ujë dhe sheqer

Liker aromatik mente me vodka

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 850 minuta

Kjo pije ka një aromë delikate, një shije të butë dhe të lehtë dhe një ëmbëlsi të lehtë që mund të ndryshohet sipas shijes. Ky liker mund të përgatitet me pak përpjekje dhe do të kënaqë këdo që vlerëson shijen freskuese të mentes.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Liker aromatik mente me vodka
Liker aromatik mente me vodka

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 850 minuta

Kjo pije ka një aromë delikate, një shije të butë dhe të lehtë dhe një ëmbëlsi të lehtë që mund të ndryshohet sipas shijes. Ky liker mund të përgatitet me pak përpjekje dhe do të kënaqë këdo që vlerëson shijen freskuese të mentes.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Pije alkolike | Kuzhina: Receta skandinave

Përbërës

 • 1 tufë mente, e madhe
 • 1 l vodka
 • 200 g sheqer
 • 200 ml ujë

Udhëzime

 1. Shpëlajeni nenexhikun.
 2. Vendoseni në një enë qelqi dhe mbi të hidhni vodka.
 3. Nëse nenexhiku nuk është i mbuluar plotësisht nga alkooli, shtoni edhe pak.
 4. Lëreni kavanozin në një vend të errët në dhomë temperatura për 2-3 javë
 5. Tundni enën 1-2 herë në ditë për javën e parë e gjysmë.
 6. Kullojeni infuzionin që rezulton.
 7. Përzieni sheqerin dhe ujin në një tenxhere. ngroheni duke e trazuar derisa te tretet sheqeri.
 8. Lëreni të gjithë të ftohet.
 9. Hidhni rreth gjysmën e shurupit në infuzion.
 10. Përziejini mirë.
 11. Shtoni më shumë shurup nëse dëshironi një liker pak më të ëmbël.

Vegla

 • enë qelqi
 • tenxhere